Maszyny dźwigowe są z powodzeniem stosowane nie tylko podczas budowy autostrad i wiaduktów, ale także przy inwestycjach dla prywatnego klienta. Dźwigi samochodowe można wykorzystać przy budowie dworców lub wieżowców. Zaletą tych żurawi jest niewątpliwie możliwość przemieszczenia się oraz podnoszenia dużych ciężarów.
Budowa dźwiga a jego możliwości
Dźwig, zwany także żurawiem samochodowym lub żurawiem HDS składa się nie tylko z części stałych, ale także z części zmiennych, które montuje się w zależności od rodzaju prac. Warto o tym pamiętać, ponieważ do części zmiennych należy system hydrauliczny ułatwiający i przyspieszający pracę żurawia, ale także hak, dzięki któremu dźwig chwyta i przenosi ładunek. Bez wątpienia te elementy są obowiązkowe, jeżeli docelowo żuraw ma być użyty na budowie.
Rodzaje dźwigów
W zależności od planów w jaki sposób będzie wykorzystany dźwig, można wybrać żurawia samochodowego o małym lub dużym tonażu. Różnica polega na tym, że dźwig o dużym tonażu bez problemu poradzi sobie z najcięższymi pracami, natomiast dźwig o małym tonażu nie jest do tego przystosowany.
Zastosowanie na budowie
Żuraw samochodowy może być użyty podczas prac przeładunkowych i montażowych. Dzięki wciągarkom oraz wysięgnikowi osadzonemu na kolumnie można bez najmniejszych problemów podnosić i opuszczać różnego rodzaju ciężary. Dźwig dzięki swojej budowie – samochód ciężarowy z zamontowanym na nim żurawiem – umożliwia dodatkowo samodzielny załadunek oraz rozładunek ciężkich ładunków i pojedynczych elementów. Tego typu dźwigi można z powodzeniem używać na niedużych budowach, gdzie nie wykorzystuje się żurawi wieżowych ze względu na ograniczone miejsce.
Dźwig może być zastosowany na budowie do miejscowego tynkowania, wstawiania okien w blokach, rozładunku i przenoszenia na paletach materiałów budowlanych takich jak kostka brukowa, cegły, pustaki i dachówki. Pomoc tej maszyny jest także nieoceniona podczas przenoszenia materiałów na wyższe kondygnacje, a także przy podnoszeniu skrzynki z jedną lub dwiema osobami, mocowaniu stropów prefabrykowanych oraz naprawy wielu rzeczy. Żuraw samochodowy służy także do stawiania szkieletu budynku oraz do robienia poprawek po zewnętrznej części budynku, na przykład na poziomie ósmego piętra. W takim przypadku stawianie rusztowania się nie opłaca, bo szybciej można to zrobić wykorzystując dźwig.
Jak widać żurawie samochodowe mają naprawdę dużo zastosowań, można z nich nawet korzystać w formie koparki lub ładowarki po dołączeniu do ramienia łyżki z zębami. Wyposażenie dźwigu w zamykaną łyżkę pozwoli nam również załadować piasek lub żwir, co na budowie może być bardzo przydatne.
Transport
Żurawie samochodowe pomimo swoich dużych gabarytów mogą w sposób szybki i bezproblemowy poruszać się po drogach. Przyjmuje się, że niezależnie od rodzaju, każdy żuraw z dźwigiem HDS uważa się za najlepszy do przewozu ciężkich ładunków różnego rodzaju. Dźwigi są przystosowane do transportu materiałów budowlanych, jednak w zależności od rodzaju dźwigu mogą się one różnić ilością miejsca przeznaczonego na załadunek.