Traki taśmowe do tartaku

Standardowymi urządzeniami jakie są niezbędne do pracy tartaku są traki taśmowe używane do obróbki kłód drzewa na deski. Urządzenie to bierze udział pierwszym, wstępnym przetworze drewna, w którym to surowiec zostaje przetarty przez trak. Urządzeń tych na rynku jest bardzo wiele.

Zastosowanie traku przemysłowego

Do wyboru są produkty wielu firm, nie tylko z Polski ale i całego świata. Producent desek może mieć do dyspozycji wielkie urządzenia, które są w stanie pracować z wielkimi drzewami, jak i również może nabyć specjalne traki przeznaczone do samodzielnego przecierania drewna, bez konieczności inwestowania dużego kapitału w kosztowny i profesjonalny park maszyn zajmujący bardzo duży areał. Traki taśmowe używane w przemyśle drzewnym składają się z silnika i pracujących ostrzy.

Moc zainstalowanego silnika w tych urządzeniach jest różna, a średnia mocy waha się od 5,5 kW, do 48 KM. Moc urządzenia zależna jest od rodzaju silnika.

Na rynku dostępne są urządzenia z silnikiem elektrycznym małej mocy przeznaczonych przede wszystkim dla indywidualnych potrzeb klientów, jak i silniki elektryczne o znacznie większej mocy, osiągającej na przykład 11 kW. Zazwyczaj  traki z silnikami elektrycznymi mają najmniejsza moc. Większą mają traki z silnikami benzynowymi, w szczególności z silnikami wysokoprężnymi, choć to nie zawsze tak się zdarza. Na rynku można też spotkać traki taśmowe używane i nowe, pracujące na silnikach wysoko prężnych o turbo mocy.

Urządzenie zazwyczaj zawiera korbę, która umożliwia ustawienie głowicy na odpowiedniej według skali wysokości. Bardzo praktyczny jest również klin wyrównujący poziom kłody, umożliwia to bardzo optymalne ułożenie kłody do obróbki, dzięki czemu operator zaoszczędzi dużo czasu pracy. W urządzeniach takich jak traki taśmowe używane do cięcia kłód, ważne jest zachowanie maksymalnej stabilności brzeszczotu.

Operator maszyny ma możliwość regulowania tak zwanego prowadnika brzeszczotu. W traku taśmowym, zwłaszcza poziomym występują także obracaki kłody lub hydrauliczny obracak kłody, hydrauliczny docisk kłody, hydrauliczne ramiona załadowcze, śrubowy mechanizm poziomowania kłody, pneumatyczny napinacz brzeszczotu i wiele innych pragmatycznych rozwiązań, pomagających użytkownikowi w sprawny i szybki sposób dokonać przetarcia drzewa.

Zastosowanie traku w obróbce drzew

Traki służą nie tylko do przecierania drewna i wstępnej obróbki drzewa przywiezionego z lasu, na tarcice. Traki taśmowe używane w sposób pionowy pozwalają na produkcję więźby dachowej. Jest to drewniana konstrukcja, szkielet dachu , który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego. Na wiązarach spoczywa pokrycie dachu oparte za pośrednictwem łat. Wiązary opierają się na belkach stropu poddasza. Więźba dachowa jest najchętniej kupowanym budulcem do konstrukcji nośnej. W tartaku poza trakami wykorzystywane do pracy są także maszyny przemysłowe, typu linie do obróbki małych kłód, obrzynarki przemysłowe służącej do przetwarza tychże małych kłód w elementy do produkcji palet oraz desek. Używa się również obrzynarki do wykańczania desek i poprawiania ich jakości.