Szalunki ścienne czyli niezbędnik każdej budowy

Szalunki ścienne przeznaczone są do prowadzenia wszelkich betonowych prac budowlanych, wznoszenia rusztowań ścian podczas stawiania budynków.

Sprzęt musi być dobrze wymierzony i ustawiony w odpowiedniej odległości od ścian aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo pracy.

Optymalne zestawienie dowolnego szalunku zapewnia pełna gama płyt szalunkowych. Szalunki tzw. średniogabarytowe umożliwiają montaż bez użycia dźwigu. Powierzchnia uzyskana po rozszalowaniu jest gładka i nie wymaga tynkowania, stosuje się jedynie tynki pocienione lub normalne szpachlowane. Gęste użebrowanie ram uniemożliwia odkształcanie się sklejki na skutek parcia betonu. Przeznaczone są do ław fundamentowych, ścian średniogabarytowych i ciężkich, słupów o przekroju prostokątnym, podciągów, szybów windowych.

 

Szalunki ścienne obejmują:

  • System dla ścian prostych – uniwersalny, kompatybilny system szalunkowy przeznaczony dla małych, średnich i dużych budynków; odpowiedni dla budownictwa mieszkaniowego, biurowego i przemysłowego.
  • System dla ścian łukowych – system pozwalający na wykonanie ścian łukowych przy maksymalnym wykorzystaniu elementów ściennych.
  • System dla ścian jednostronnych – przeznaczony do bezpiecznego przeniesienia parcia betonu w przypadku deskowań jednostronnych; pozwala na dopasowanie do różnych geometrii i wysokości ścian żelbetonowych.

 

Szalunek lekki i szybki  w obsłudze, którego system pozwala na elastyczne i szybkie wznoszenie szalunków. Wszystkie płyty są na tyle lekkie i łatwe w obsłudze, że mogą być wygodnie przenoszone i montowane bez użycia dźwigu. Na tle rozwiązań konkurencyjnych system MINI-BOX wyróżnia się zwiększoną wytrzymałością i wyższym, dopuszczalnym parciem betonu na deskowania. Zawdzięcza on swoją wytrzymałość wyjątkowej konstrukcji, w której kratowanie wewnętrzne wykonane jest z płaskowników o grubości 5 mm, natomiast obramowanie zewnętrzne z płaskowników o grubości 6 mm. Cieszą się szerokim zastosowaniem w szalunku zarówno ściennym jak i fundamentowym i słupowym.

 

Zalety szalunków ściennych:

  • System wielokrotnego montażu
  • Średnie i duże obciążenia o wysokim parciu betonu
  • Gładkość powierzchni bez tynkowania
  • Wysoka jakość

System ten wyposażony jest w praktyczne i proste w użyciu zamki, pozwalające na błyskawiczny montaż i demontaż, zawiera akcesoria montażowe: narożniki zewnętrzne, wewnętrzne i regulowane, klipsy montażowe, klamry regulowane, śruby szalunkowe i nakrętki, przypory pionujące, rygle i uchwyty rygla, żabki napinające. Dodatkowe możliwe akcesoria: rurki dystansowe, stożki pcv, dystanse do zbrojenia, płyn antyadhezyjny. Możliwe jest szybkie przestawienie szalunków oraz przemieszczanie za pomocą haków transportowych i dźwigu całych zestawów.

 

Zarówno w systemie deskowań MINI BOX, jak i MIDI BOX stosuje się uniwersalne zamki szalunkowe odpowiadające za niezawodne połączenie elementów takich jak płyty, spiny narożne, słupy, spiny z płyt z włożonymi elementami kompensującymi wymiary ścian. Zamek wyrównuje i usztywnia szalunek. Zintegrowane uchwyty w użebrowaniu ram pozwalają na mocny i wygodny chwyt elementów.

Rusztowania spełniają wymagania norm DIN EN ISO 3834-3, NR B/02/003/13, NR B/001/11. Jakość użytych materiałów oraz staranność wykonania gwarantują trwałość i długą żywotność elementów. Rama płyt jest wykonana z profili wysokogatunkowej stali, która na skutek cynkowania ogniowego została zabezpieczona antykorozyjnie. Poszycie natomiast zostało wykonane z wielowarstwowej wodoodpornej sklejki, pokrytej powłoką żywiczną z obu stron, co gwarantuje wysoką jakość powierzchni betonu oraz żywotność powierzchni szalunkowych.

 

KBS

Jedną z firm oferujących usługi wynajmu bądź sprzedaży szalunek ściennych jest firm KBS Construction.