Modernizacja oświetlenia drogowego

Oświetlenie drogowe jest niezwykle istotne – zwłaszcza po zmroku. Doświetlone drogi, chodniki czy przystanki komunikacji miejskiej mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców oraz przejezdnych.

Stan oświetlenia drogowego leży w gestii samorządowców, którzy aktualnie wykazują ogromne zainteresowanie modernizacją i instalacją nowoczesnych rozwiązań. Pomimo drogiej inwestycji dostrzegają w niej znaczne korzyści długoterminowe.

Utrzymanie odpowiedniej i działającej infrastruktury to podstawowy obowiązek władz miasta. Drogi, ulice czy miejsca użytku publicznego powinny być dobrze oświetlone, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wypadków drogowych. Szczególnie istotne jest zadbanie o zmodernizowanie oświetlenia w zabudowie miejskiej – również po to, aby zredukować koszty funkcjonowania oraz utrzymania lamp ulicznych.

Dlaczego konieczna jest modernizacja oświetlenia drogowego?

Od wielu lat wiemy, że oświetlenie drogowe pochłania niemal 60 procent wydatków władz miasta na energię elektryczną – część tej kwoty jest również przeznaczana na doświetlenie miejsc użytku publicznego jak dworce czy przystanki komunikacji miejskiej. Oczywiście w tej kwocie zawiera się również cena, jaką ponoszą samorządowcy na konserwację oraz utrzymanie oświetlenia. Tę kwotę można jednak zmniejszyć poprzez modernizację i wymianę starych świetlówek na nowe LED.

Oświetlenie LED – czy się opłaca?

Jedną z największych zalet oświetlenia drogowego LED jest maksymalna oszczędność na wydatkach związanych z poborem energii elektrycznej, utrzymaniem czy konserwacją. Nowoczesne światła są nie tylko o wiele bezpieczniejsze dla przejezdnych, ale również bardziej ekologiczne. Oświetlenie LED zużywa mniej energii elektrycznej w porównaniu do innych żarówek, co z pewnością będzie zauważalne w budżecie miasta.

Modernizacja oświetlenia drogowego – od czego zacząć?

Modernizację oświetlenia drogowego LED należy zacząć od sporządzenia projektu, dzięki czemu możliwe będzie jego skuteczne zrealizowanie. Projekt powinien być przemyślany i dopracowany, dlatego warto zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Nowe lampy z pewnością poprawią bezpieczeństwo mieszkańców, a przejezdni poczują się lepiej zorientowani w terenie. Pierwszy etap planowanej modernizacji obejmuje oświetlenie dróg wszelkiego rodzaju – zwłaszcza tych znajdujących się na uboczu. Konieczna będzie wymiana starych świetlówek luminescencyjnych na oświetlenie LED. Współcześnie stosuje się nowoczesne oświetlenie liniowe LED ze zintegrowanym zapłonem, co świetnie sprawdza się w sterowaniu światłem. Wymiana będzie również dotyczyła opraw oświetleniowych, które będą musiały współpracować z nowym oświetleniem liniowym.

Oprawy drogowe LED – co się sprawdzi?

W oświetleniu drogowym kluczową rolę odgrywa poprawne doświetlenie nie tylko miejsc stanowiących główne drogi przejazdowe, ale także boczne i dojazdowe. Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem instalacja lamp z optyką o szerokim rozsyle światła. Taki sposób modernizacji ma za zadanie zwiększenie oświetlenia na drogach, poprawiając tym samym bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Odpowiednio dobrane oprawy drogowe LED pozwalają na optymalizację mocy oświetlenia ulicznego.

Do wyboru są dwie oprawy: Cordoba oraz Toledo. Pierwsza z nich świetnie się sprawdzi w przypadku dróg krajowych czy wojewódzkich. Wysoka optyka 45×150 pozwala na doskonałe oświetlenie miejsc szybkiego ruchu samochodowego. Natomiast do oświetlenia stref dojazdowych, nierzadko trudnych do przejechania wieczorową porą lub w podczas godzin szczytu, sprawdzi się opcja druga. Dzięki temu każda, nawet najszersza droga, zostanie oświetlona równomiernie, co z pewnością będzie miało ogromny wpływ na poprawę warunków jazdy. Dodatkowo wysoki strumień świetlny, a także równomiernie skupienie światła na pasach jezdni, spowoduje wzrost oszczędności związanych z opłatami za energię elektryczną.

oświetlenie uliczne LED

Bezpieczeństwo pieszych – jakie oświetlenie drogowe

Inną rolę podczas modernizacji odgrywa odpowiednie oświetlenie miejsc, po których poruszają się piesi. Wymiana oświetlenia powinna również objąć instalację oświetlenia LED na przejściach dla pieszych. Wieczorową porą są to bardzo niebezpieczne strefy, gdzie nie trudno o wypadek tylko dlatego, że zabrakło odpowiedniej mocy światła. Nowe diody LED z pewnością to zmienią, zmniejszając liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych do absolutnego minimum.

Dlaczego warto przeprowadzić modernizację oświetlenia drogowego?

Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, a także przejezdnym, to jeden z podstawowych obowiązków władz miasta. Dodatkowo, oświetlenie miejskie pochłania niemal 60 procent całego budżetu samorządowców, a nowe lampy LED pozwolą na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy. Warto zatem zatrudnić profesjonalną firmę, która pomoże w dobraniu odpowiednich opraw i zadba o ich prawidłową instalację.