Dlaczego warto wybierać lampy o wysokim CRI?

Podczas aranżacji wnętrz niezwykle istotną sprawą jest oświetlenie, gdyż od niego zależy komfort pracy i zdrowie użytkowników. Należy pamiętać o stosowaniu różnych jego rodzajów, od ogólnego po miejscowe, a także naturalne.

Dzięki światłu można nie tylko podkreślić atrakcyjne elementy znajdujące się w pomieszczeniu, ale przede wszystkim umożliwić efektywną pracę, przy zachowaniu wszelkich norm dla różnych pomieszczeń, czy to będą wnętrza biurowe, hale produkcyjne, czy pomieszczenia mieszkalne. Coraz częściej dla oświetlenia pomieszczeń stosuje się oświetlenie LED z powodu jego energooszczędności.

Czym jest wskaźnik oddawania barw?

Wskaźnikiem oddawania barw, charakteryzującym źródło światła jest RA inaczej CRI. Jest on wyrażony w skali mieszczącej się w przedziale od 0 do 100, przy czym wartość najwyższa oznacza maksymalne odwzorowanie światła słonecznego. Widzenie przez człowieka różnych kolorów związane jest z działaniem receptorów położonych na siatkówce oka. Są nimi pręciki i czopki, dzięki którym widzimy barwy i ich jaskrawość.

Zdolność widzenia i rozróżniania kolorów opiera się na cechach barwy, którymi są jasność, odcień oraz nasycenie, uzależnione od parametrów zastosowanych źródeł światła. Jeżeli posiada ono wartość równą zeru, to jest ono postrzegane przez człowieka jako jeden kolor. Natomiast maksymalna wartość CRI jest tożsama ze światłem słonecznym i najwierniej oddaje barwy postrzeganych przez człowieka przedmiotów.

Współczynnik oddawania barw, czyli CRI określa się w następujący sposób. Oświetla się danym źródłem wzorce barw w postaci 14 różnych próbnych kolorów i ocenia różnicę między poziomem odbicia od testowanej barwy, a odbiciem uzyskanym w przypadku użycia światła wzorcowego. W zależności od poziomu zbliżenia odbicia uzyskanego od barwy testowej w stosunku do odbicia uzyskanego za pomocą światła wzorcowego ustala się współczynnik CRI, oznaczający poziom oddawania barw. Jest on niezwykle ważny dla człowieka, ponieważ stwarza najlepsze warunki do postrzegania dla zmysłu wzroku. Dzięki takim źródłom światła oczy się nie męczą, ponieważ wierne odwzorowanie kolorów i odcień światła jest powodem dobrego samopoczucia człowieka i komfortu widzenia.

Źródło światła o najwyższym CRI jest najbardziej korzystne w miejscach pracy, obok oczywiście barwy naturalnej. We wnętrzach ze źródłem światła o najniższym oddawaniu kolorów czujemy się źle i gorzej widzimy.

Od wartości CRI zależy efektywność i wydajność pracy osób zatrudnionych, a także ich zdrowie, samopoczucie oraz bezpieczeństwo. Należy stosować je w sklepach, galeriach handlowych, gdzie niezwykle istotną sprawą jest odpowiednie wyeksponowanie produktów i ich naturalnej barwy, co przekłada się na osiąganie wysokich dochodów w handlu.

Profesjonalne zakłady produkujące oświetlenie przywiązują olbrzymią wagę do parametru CRI. W większości pomieszczeń zarówno prywatnych, jak i biurowych, czy zakładach pracy wymaga się stosowania oświetlenia o wskaźniku oddawania barw na poziomie minimum 80. Tylko do powierzchni magazynowych lub oświetlenia zewnętrznego te wartości mogą być niższe.

Zastosowanie lamp LED o wysokim CRI

Oświetlenie ledowe z reguły posiada wartości CRI na poziomie 80 i więcej, dlatego odwzorowują one barwy na wysokim poziomie. Kupując żarówki, należy szczególnie zwrócić uwagę na tę wartość, która zagwarantuje najbardziej atrakcyjne odwzorowanie różnych kolorów. Nie bez znaczenia ma tutaj komfort widzenia i zachowanie w zdrowiu narządu wzroku. Zmniejszona wartość CRI  ma wpływ na wielkość strumienia świetlnego, co przekłada się na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach oświetlonych źródłami o jego niskiej liczbie.

Wybór produktów o wysokim poziomie oddawania barw zagwarantuje dobre widzenie, zdrowie, oraz bezpieczeństwo użytkownika.