Technologie LED w praktyce

Oświetlenie typu LED, jest już znanym wszystkim nam typem oświetlenia, które posiada wiele zalet i zastosowań, przez co w znaczny sposób przewyższa oświetlenie tradycyjne. Warto zacząć jednak od krótkiego przypomnienia, czym wyróżniają się lampy LED.

Ich działanie opiera się na uzyskiwaniu źródła światła poprzez zawarte w lampie specjalne diody elektroluminescencyjnych. Lampy LED – zwane często błędnie żarówkami, znajdują swoje zastosowanie w wielu dziedzinach. Jednak, skupiając się na ich zastosowaniach w przemyśle, warto wiedzieć, czemu lampy LEDowe słyną z tak wielkiej popularności. W dzisiejszych czasach, standardem już stało się stosowanie lamp LED w różnych gałęziach przemysłu. Liczne zalety oraz właściwości lamp LEDowych pozwalają na obniżenie kosztów produkcji oraz znacznie zwiększają bezpieczeństwo pracowników przebywających długimi godzinami na halach produkcyjnych.

Zastosowania oświetlenia LED w przemyśle

Przemysł jest niezwykle istotnym odłamem produkcji – wszelkie jego działy skupiają się na wytwarzaniu dóbr materialnych z pozyskiwanych surowców. Najczęściej, wszelkie prace produkcyjne odbywają się na ogromnych halach, na których jednocześnie może przebywać nawet kilkuset pracowników.
Do takiego typu pracy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego typu oświetlenia – niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z przemysłem metalurgicznym, spożywczym, z hutnictwem czy z przemysłem elektromaszynowym. Pracownikom trzeba zapewnić właściwe warunki pracy. Poza tym, prace jakie wykonywane są w różnych oddziałach przemysłu, wymagają dokładności oraz skupienia. Oświetlenie stanowi w takim przypadku kluczową rolę. Lampy LEDowe, poza zaletami dotyczącymi oszczędności, większego pola zasięgu czy wytrwałości lamp, sprawdzają się również jako jedna z kluczowych spraw, która znacznie wpływa na wykonywaną pracę.

Gdzie znajdują się lampy LED?

Jeśli mówimy o przemyśle, lampy LED możemy praktycznie zawsze zauważyć:

  • Na wielkich halach,
  • Na tzw. produkcji,
  • W fabrykach samochodów,
  • W tartakach,
  • W wagonach pociągowych,
  • W kopalniach lub odwiertach.

oświetlenie przemysłoweSą to lampy, dzięki którym każdy pracownik wyżej wymienionych miejsc ma znacznie lepszy  typ oświetlenia. Jednak zalety lamp LEDowych są doceniane nie tylko przez pracowników danej hali, ale i przez właściciela firmy. Jedną z takich zalet jest ogromna oszczędność – zgodnie z tym, co twierdzi firma Globus Lighting, lampy LED używają około 40-50% mniej energii elektrycznej, niż zwykłe oświetlenie. Przemysłowe lampy LED działają nam około 4 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Są więc o wiele bardziej wydajne. Widoczność, dzięki użyciu lamp LED, jest o wiele lepsza – hale produkcyjne mają ogromne przestrzenie – co za tym idzie, bardzo wysokie sufity. Stosowane są specjalne tworzywa, z których wykonuje się ‘sznurki’, mające za zadanie przytrzymać lampy LED w odpowiedniej odległości nad miejscem pracy. Dzięki temu każdy zakamarek fabryk, hal lub innych miejsc, jest dokładnie oświetlony. Dodatkowo, miejsca takie jak wagony lub warsztaty czy fabryki, mogą być często zadymione ze względu na specyfikę wykonywanych prac. Lampy LED najczęściej świetnie radzą sobie z dotarciem do najmniej widocznych miejsc, dzieki silnemu promieniowi światła, które emitują. Warto zwrócić uwagę również na długość i wielkość paneli – dostępne są bardzo różnorodne modele, przez co każde przemysłowe miejsce można zaopatrzyć w odpowiednią ilość i wielkość lamp.

Zastosowanie tego typu lamp w różnych gałęziach przemysłu stanowi odpowiednie rozwiązanie. Oświetlenie jest kluczową sprawą, dzięki której umożliwione jest wykonywanie swoich obowiązków  w dogodnych warunkach. Lampy LED posiadają swoje właściwości i zalety, dzięki którym coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na ich zakup.