Części rolnicze – dlaczego warto wybierać te wysokiej jakości?

Awaria sprzętu rolniczego to zawsze spory wydatek, na który nie zawsze znajdą się fundusze. Poza zakupem części bardzo często dochodzi bowiem koszt mechanika, który będzie w stanie daną usterkę naprawić.

W nieco lepszej sytuacji znajdują się ci, którzy są w stanie samodzielnie naprawić swój sprzęt. Jednak nawet wtedy nie wszystko idzie zgodnie z planem. Problem pojawia się bowiem w momencie, kiedy należy podjąć decyzję o wyborze odpowiednich części: postawić na oryginalne komponenty od producenta maszyny rolniczej, czy zdecydować się na zamienniki; wysoką cenę i pewność jakości, czy oszczędność i ryzyko słabej wytrzymałości?

A jeśli wybierzemy zamienniki, to które z nich są warte uwagi? W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić, dlaczego wysokiej jakości zamienniki mogą stać się najlepszym wyborem.

Wysoka wytrzymałość części do maszyn rolniczych

części deutz fahr kombajnNa rynku maszyn rolniczych coraz rzadziej spotyka się proste, łatwe do naprawy urządzenia z minimalną ilością komponentów. Znacznie popularniejsze stają się wyspecjalizowane, duże maszyny rolnicze, których nie sposób naprawić we własnym zakresie.

Z tego też koszty ich serwisowania poszły w górę. Rekompensatą mogłoby być tu stosowanie tanich, używanych zamienników. Zabieg ten jest jednak nie zalecany z kilku podstawowych względów.

Zamienniki używane mogą być słabej jakości i szybko się psuć, nawet wtedy, gdy sprzedawca reklamuje je jako „prawie nowe”. Niestety, w przypadku zamienników do maszyn rolniczych warto do wszystkiego podchodzić z odpowiednią rezerwą i raczej nie nastawiać się na uczciwość niektórych sprzedawców. Po części – oryginalne lub zamienne – znacznie lepiej pójść do zaufanego dostawcy.

Inwestując w nowoczesną maszynę rolniczą, należy liczyć się z wydatkami związanymi z jej serwisowaniem. Nie dbając odpowiednio o części, których zadaniem będzie wspieranie maszyny, sprzęt raczej nie posłuży nam długo.

Tanie, słabe jakościowo części mogą spowodować większe usterki, a to z kolei oznacza dodatkowe wydatki. To błędne koło, w które daje się wciągnąć wielu rolników. A wystarczyłoby postawić na nieco droższe, jednak znacznie lepsze jakościowo zamienniki od renomowanych producentów. To one dają gwarancję wysokiej wytrzymałości, porównywalnej ze stosowaniem części oryginalnych. Wytrzymałość jest szczególnie istotna dla rolników posiadających rozległe tereny uprawne – maszyny do pracy rolnej zdają się wyglądać na solidne, ale i one ulegają szybkiemu zużyciu jeśli są często eksploatowane. A wysoka wytrzymałość części to także wysoka wydajność maszyny rolniczej.

Dobry stosunek jakości do ceny

części zamienne do maszyn rolniczych

Drogie nie zawsze oznacza dobre, ale tanie… w kontekście wysoko zaawansowanych technologicznie maszyn rolniczych to jeszcze gorsza opcja. Za wysoką jakość trzeba zapłacić. To niestety zasada, z którą nie chce pogodzić się wielu rolników. Zamienniki wysokiej jakości do kombajnów czy pługów mogą być porównywalne z oryginalnymi częściami zarówno pod względem trwałości, jak i wytrzymałości.

Wiele części zamiennych na rynku to jednak słabe jakościowo, szybko zużywające się elementy. Ich niska cena to jedynie pozorna oszczędność, gdyż konieczna będzie ich częstsza wymiana. W przypadku maszyn rolniczych nie warto więc decydować się na tanie elementy robocze ani żadne kluczowe części maszyny – obniżą one nie tylko wydajność maszyny, ale i w rezultacie całej pracy rolnej.

Jak zatem znaleźć części warte swojej ceny? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na reputację, jaką cieszą się dane części wśród innych rolników. W dobie Internetu sprawdzenie rekomendacji odnośnie danego komponentu jest niesamowicie łatwe i szybkie. Wystarczy 10 minut, by przekonać się w które części warto zainwestować, a które lepiej omijać szerokim łukiem.

Wyposażenie maszyn rolniczych w sklepie online

„Nieszczęścia chodzą parami” – to stare, często powtarzane powiedzenie sprawdza się szczególnie w przypadku maszyn rolniczych, gdzie jedna usterka nieodpowiednio naprawiona ciągnie za sobą szereg kolejnych. Za wadliwe działanie odpowiadają jednak nie tylko uszkodzenia, ale i słabe jakościowo komponenty, które tylko pozornie idealnie pasują do danej maszyny. Wysokiej jakości zamienniki, które są niemalże nierozróżnialne od oryginałów mają większą szansę powodzenia w kontekście „dogadywania się” z innymi częściami, a więc w nie powinny sprawiać dużych problemów.

Odpowiednie i regularne serwisowanie maszyn rolniczych jest podstawą do większej żywotności maszyny, a jednym z jego kluczowych komponentów jest właśnie zakup odpowiednich części.

części do maszyn rolniczychWarto jednak poświęcić więcej czasu na poszukiwanie odpowiednich części zamiennych do naszych maszyn. Każdy model pługa, kombajnu, traktora czy ciągnika może mieć zupełnie inne cechy i budowę. W zależności od wieku, producenta, stopnia zużycia maszyny oraz jej typu, części należy dobierać tak, by zapewnić sobie przede wszystkim maksymalną wydajność maszyny. Najlepiej jest kupić części, które posłużą na więcej niż tylko jeden sezon. Obecnie, części do maszyn rolniczych są dostępne nie tylko w znanych, rolniczych sklepach czy hurtowniach. Rolnicy, ze względu na duży nakład pracy, coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im internet.

Dziś, w sklepach internetowych dostaniemy wszystkie części do ciągników i innych maszyn rolniczych każdego typu. Możemy wybierać spośród różnych marek, modeli sprzętów, przeznaczenia, wymiarów i wielu innych aspektów. Najbardziej istotne jest to, by wiedzieć, jaki podzespół będzie pasował do naszej maszyny. W dobrym sklepie internetowym z wyposażeniem maszyn rolniczych będziemy mogli dość szczegółowo zpaoznać się z parametrami danej części i dowiedzieć się o jej przeznaczeniu. Warto skorzystać z opcji, jakie dają nam