Drewno wykorzystywane jest od tysięcy lat do produkcji różnego rodzaju produktów. Pnie drzew za pomocą obróbki mogą znaleźć zastosowanie do odmiennych zadań. Obecnie bardzo często wykorzystuje się ten materiał w celach wykończeniowych, a swoją nie malejącą popularność zyskuje on nie tylko eleganckim wyglądem, ale również lekkością i trwałością.
Obróbka drewna
Obróbkę drewna możemy podzielić według różnych kryteriów np. według zastosowania czyli na obróbkę przemysłową i artystyczną. Wśród przemysłowych metod obróbki drewna wyróżnia się frezowania, czyli tworzenie w drewnie rowków czy ząbków, gięcie, do którego stosowana jest gorąca para i toczenie. Do wszelkich prac związanych z obróbką drewna będą niezbędne specjalne maszyny.
Jedną z maszyn, która będzie niezbędna do przerzynania drewna w różnych kierunkach jest piła formatowa do drewna. Obecnie można zakupić piły z regulowanym brzeszczotem, a także te które umożliwiają cięcie pod kątem 90 czy 45 stopni. Niekiedy piła formatowa może być wyposażona w dodatkowy podcinak, który wyeliminuje zjawisko strzępienia się krawędzi drewna przy przycinaniu.
Tokarka do drewna umożliwi obróbkę skrawaniem. W specjalistycznych sklepach można zakupić zarówno niewielkie maszyny idealne do wykonywania niedużych przedmiotów, jak i bardziej zaawansowane maszyny, które będą wykorzystywane w przemyśle. Tokarki posiadają możliwość regulacji prędkości obrotowe, dzięki czemu każdy z nas podczas pracy będzie mógł dostosować ten parametr odpowiednio do swoich potrzeb.
Kolejną maszyną stosowaną przy obróbce drewna jest frezarka. Są one jednymi z najczęściej wykorzystywanych maszyn zarówno przez pasjonatów artystycznej obróbki drewna jak i przez firmy przemysłowe. Na rynku można wybrać sprzęt różniący się mocą silników w zależności od oczekiwań. Frezarki bardzo często dodatkowo zawierają różne elementy, które jeszcze bardziej ułatwią pracę nad drewnem i zwiększą funkcjonalność maszyny. Dodatkami tymi mogą być zarówno stoły poszerzające czy ograniczniki.
Inne maszyny do obróbki drewna
Korzystając z tokarki bądź frezarki dobrze jest się zaopatrzyć również w odciągi do trocin i wiórów. Podczas pracy z drewnem odpadów w tym stanie jest naprawdę sporo, a ich nadmierne ilości znacząco mogą utrudnić pracę i spowodować konieczność dodatkowych przerw na czyszczenie. Odciągi do trocin i wiórów pozwolą utrzymać porządek i jednocześnie zwiększyć wydajność pracy.
Strugarki do drewna także stanowi ważny element umożliwiający obróbkę. Strugarki można podzielić na te do płaszczyzn oraz na te do strugania kształtowego. Ta pierwsza powszechnie nazywana jest grubościówką i jej zadaniem jest nadanie desce odpowiedniej grubości. Można zakupić oba rodzaje w postaci osobnych maszyn lub w jednej. Maszyny te posiadają regulację grubości, więc podczas pracy można dowolnie regulować parametry.
Piły tarczowe do drewna są obowiązkowym elementem każdego majsterkowicza. Dzięki nim mamy możliwość cięcia drewna z niezwykłą łatwością i szybkością. Odmianą może być tzw. ukośnica, która umożliwia cięcie drewna po skosie.
Szlifierki do drewna umożliwią nadanie szorstkiej desce idealnej gładkości. Na rynku jest wiele rodzajów szlifierek, mogą być ręczne taśmowe, oscylacyjne. Wykorzystywane w przemyśle szlifierki są zamontowane do odchylanego dużego stołu, który ułatwi obróbkę większych fragmentów drewna. Szlifierki mogą być niekiedy wykorzystane także do obróbki innych materiałów np. żelaznych.
Niezależnie od tego czy interesujemy się zakupem maszyny do obróbki drewna do celów przemysłowych czy własnych, należy dokładnie zastanowić się czego oczekujemy i jaki efekt chcemy uzyskać. Znacząco ułatwi nam to wybór właściwego sprzętu.