Klucz pneumatyczny – działanie oraz zastosowanie

Klucze pneumatyczne znajdują zastosowanie w wielu profesjonalnych warsztatach samochodowych, ale mogą być także przydatnym narzędziem w przydomowym warsztacie. Dzięki nim odkręcenie dużej ilości śrub nie będzie żadnym problemem.

Dobry klucz pneumatyczny jest niezbędnym wyposażeniem każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego. Szczególnie w okresach, gdy prowadzone są akcje wymiany opon z letnich na zimowe lub odwrotnie, klucz pneumatyczny jest idealnym rozwiązaniem, które oszczędzi dużo czasu.

Czym jest klucz pneumatyczny?

Klucz pneumatyczny to urządzenie służące do przykręcania lub odkręcania śrub i nakrętek z określonym momentem obrotowym. Mogłoby się wydawać, że jest to urządzenie bardzo podobne do kluczy dynamometrycznych. Jednak w tym przypadku, siła z jaką działa urządzenie nie pochodzi z rąk człowieka, a generowana jest przez sprężone powietrze. Dzięki temu odkręcanie lub przykręcenie śrub jest bardzo szybkie i nie wymaga użycia praktycznie żadnej siły. Są to urządzenia szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy trzeba odkręcić lub przykręcić ze sporym momentem obrotowym wiele elementów.

Jednak nie każdy klucz pneumatyczny sprawdzi się dobrze w każdej sytuacji. Podczas wyboru odpowiedniego modelu, bardzo ważne jest określenie, do czego będzie on używany. Klucze pneumatyczne mają określony przez producenta maksymalny moment obrotowy, a także prędkość obrotową, z jakim mogą pracować. Przykładowo odkręcenie koła w autobusie lub samochodzie ciężarowym będzie wymagało większej siły niż w motocyklu czy samochodzie osobowym. Dlatego ważne jest dobranie odpowiedniego klucza pneumatycznego dostosowanego do naszych potrzeb. 

klucz pneumatyczny King Tony

Jak działa klucz pneumatyczny?

Klucz pneumatyczny, jak sama nazwa wskazuje, do pracy potrzebuje sprężonego powietrza. Dlatego oprócz klucza potrzebna jest również sprężarka powietrza, która go napędzi. Przy jej wyborze należy kierować się takimi parametrami jak ciśnienie robocze, pojemność oraz wydajność. Kompresor powinien mieć parametry odpowiednie do rodzaju wykonywanych prac oraz wymagań klucza pneumatycznego. Zbyt niskie ciśnienie generowane przez kompresor lub mała wydajność może powodować problemy z działaniem klucza. Powietrze generowane przez kompresor transportowane jest do cylindra klucza, w którym znajduje się wirnik. Jest on wprawiany w ruch i dzięki temu wytwarza energię, która następnie trafia na wał napędowy i pozostałe elementy konstrukcyjne klucza. Im więcej powietrza pod dużym ciśnieniem trafi do cylindra, tym szybciej obraca się wirnik, co w efekcie generuje większą prędkość obrotową, z jaką działa narzędzie.  

Zastosowanie kluczy pneumatycznych

Klucze pneumatyczne używane są od wielu lat w szeroko pojętej mechanice pojazdów. Będą przydatnym narzędziem w warsztatach samochodowych, podczas naprawy maszyn przemysłowych czy pojazdów rolniczych. Używa ich również zespół serwisantów w pit stopach podczas wyścigów Formuły 1. Dzięki kluczom pneumatycznym czas, w jakim potrafią wymienić koła w bolidzie to zaledwie kilka sekund. Klucze pneumatyczne będą niezawodnym narzędziem, wszędzie tam, gdzie wymagana jest szybkość i skuteczność podczas odkręcania lub przykręcania śrub. Używanie kluczy pneumatycznych w warsztatach samochodowych na pewno pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i pieniędzy podczas prostych prac, które bez klucza byłyby bardzo czasochłonne. Dodatkowo klucze pneumatyczne mają prostą budowę, co sprawia, że ich obsługa również nie jest skomplikowana oraz nie wymaga użycia siły.

Przy zakupie klucza pneumatycznego warto wybierać produkty znanych i cenionych marek, które zapewniają wysoką jakość działania oraz długą pracę, takie jak np. klucz pneumatyczny King Tony. Kompresor współpracujący z kluczem także powinien być dobrej jakości i mieć odpowiednie parametry, które nie ograniczą pracy klucza pneumatycznego.