Konserwacja domofonów – na czym polega

Sprawny domofon to absolutny warunek przy zwiększeniu bezpieczeństwa mieszkańców. Uniemożliwia wejście niechcianych gości na teren klatki bloku lub przydomowej posesji. Instalacja urządzenia wiąże się z jego systematyczną konserwacją, która wyklucza ryzyko powstawania usterek. Bieżąca kontrola domofonów sprzyja też konserwacji całej instalacji.

Na czym polega konserwacja domofonów?

Konserwacja domofonów polega na regularnym sprawdzaniu ich funkcjonalności i ustaleniu sprawności ich poszczególnych elementów. Każde z urządzeń zostaje poddane serii testów, które mają na celu wykrycie, najmniejszych nieprawidłowości; zakłócanie dźwięków, brak reakcji domofonu na wysyłany sygnał, brak możliwości dzwonienia.

Usługę konserwacji domofonów przeprowadza się z uwzględnieniem zarówno samego domofonu, jak i wszystkich jego podzespołów, w skład których wchodzą:

  • Kasety i centrale – czyli zewnętrze urządzenia montowane do ściany budynków za pomocą wkrętów. Najczęstszym awariom ulega klawiatura. Usterkom sprzyjają niekorzystne warunki atmosferyczne, co szczególnie odnotowywane jest w okresie jesienno-zimowym. Niekiedy awarii ulega podświetlacz klawiatury, co utrudnia korzystanie z niej po zmroku. Konserwacja kaset wskazana jest z powodu dostającego się do klawiatury kurzu i pyłu, które nagromadzone, mogą sprzyjać powstawaniu zwarcia.
  • Zasilacz domofonowy – czyli urządzenie przeznaczone do łączenia analogowego kasety z systemem. Instalowany jest zwykle w skrzynce bezpiecznikowej, co spowalnia jego proces niszczenia.
  • Rygle elektromagnetyczne – czyli urządzenie wspierające otwieranie i zamykanie drzwi. Ich działanie oparte jest o elektromagnes, który pod wpływem napięcia odblokowuje i wypycha zamek. Dodatkowo wyposażone są w blokadę uniemożliwiającą samoistne otwieranie drzwi. Awaria rygli ujawnia się poprzez trudności w zwalnianiu blokady. W efekcie podczas próby otwarcia drzwi, słyszalny jest jedynie dźwięk zwalniania blokady. Sprawne działanie rygli ma szczególne znaczenie w przypadku drzwi ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. Rygle mogą być stosowane zarówno do drzwi stalowych, aluminiowych, jak i drewnianych.
  • Struktura okablowania
  • Konfiguracja pamięci central domofonowych.

Domofon

Najczęstsze przyczyny awarii domofonów

  • Mechaniczne uszkodzenia domofonu – to najczęstszy powód awarii kasety lub elektrozaczepów. Niestety naprawa domofonu po celowym mechanicznym uszkodzeniu zwykle jest kosztowna, gdyż wymaga wymiany części na nowe.
  • Zwarcie linii domofonowej – powoduje ją wiele czynników, na które niekiedy nie mamy wpływu. Może być spowodowane m.in. przez remont w mieszkaniu i prace związane z instalacją i jej błędnym przypięciem. Zwarcie mogą powodować również prace wykonywane na klatce.
  • Przepięcia sieci elektrycznych związane z usterkami na poziomie elektroniki lub zasilaczy. Niekiedy powstałe spięcia mogą wpłynąć na jakość działania klawiatury, słyszalność w słuchawce, lub działanie mikrofonu.
  • Uszkodzenie styków, czyli drobna usterka, która jednocześnie generuje bardzo dużo pracy. Zazwyczaj dochodzi do niej w wyniku używalności sprzętu, który nie był poddawany regularnym konserwacjom.

W przypadku wystąpienia awarii domofonu nie należy podejmować się jego naprawy na własną rękę. Niewskazane jest jego rozkręcanie i próba wymiany elementów. Również złym pomysłem jest poleganie na naprawie ogólnodostępnych fachowców, którzy nie pracują z danym produktem.

Może to jedynie skutkować nieprawidłową regulacją sprzętu. Pozorna naprawa zazwyczaj okazuje się krótkotrwała, a w końcu przyczynia się do poważnej usterki i niekiedy konieczności całkowitej wymiany domofonu i całego systemu.

Przeprowadzając montaż domofonów jak i ich konserwację wybieramy urządzenia cyfrowe, posiadające funkcję zamka szyfrowego. Ich ogromną zaletą jest możliwość doposażenia systemu w program do obsługi biura, czy numeracji hotelowej. W montażu domofonów kierujemy się zasadą poprawienia komfortu i bezpieczeństwa.

Urządzenia, które które są oferowane na rynku, posiadają dodatkowo system awaryjnego otwierania drzwi, który wyklucza ryzyko zatrzaśnięcia wejścia. Rozwiązanie to stosowane jest w formie klucza lub dodatkowego przycisku awaryjnego. Instalowane domofony posiadają certyfikowane przewody i panele, które wyróżniają się wytrzymałością na drobne uszkodzenia mechaniczne i środowiskowe.

Dodatkowo stosowane przewody posiadają zabezpieczenia w postaci hermetycznych puszek, chroniących je m.in. przed przypadkowym zalaniem. Ekrany LCD, zamontowane na wysokości dogodnej dla mieszkańców są czytelne i dobrze doświetlone.