Zgrzewarka to niezwykle uniwersalny przedmiot, wykorzystywany w wielu branżach, takich jak przemysłowa, spożywcza, budowlana i wiele innych. Jej ogólne działanie polega na spajaniu ze sobą elementów, tworząc trwałe łączenie. W przemyśle spożywczym stosowane są do pakowania żywności poprzez odessanie powietrza i spojenie dwóch warstw folii, umożliwiając tym samym dłuższe przechowywanie produktu. A jakie zastosowanie znajdują zgrzewarki w innych branżach? Poniżej krótki opis kilku przykładowych rodzajów zgrzewarek.
Zgrzewarka doczołowa
Jest to maszyna wykorzystywana przy łączeniu rur o dużych średnicach, wykonanych z tworzyw sztucznych. Zgrzewanie rur za pomocą metody doczołowej uznawane jest za jeden z najbardziej bezpiecznych i trwałych rodzajów złączeń. Na czym polega? Rury, które mają zostać ze sobą połączone, zostają podgrzane do odpowiedniej temperatury, a następnie łączone za pomocą mechanicznego docisku. Metoda doczołowa jest chwalona za krótki czas wykonania, wysoką precyzyjność i opłacalność. Współcześnie wykorzystywane zgrzewarki to sprzęty o szerokim zakresie działania, często są wyposażane w dodatkowe systemy sterowania za pomocą ekranu dotykowego lub porty USB.
Zgrzewarka elektrooporowa
Zasada działania zgrzewarki elektrooporowej jest nieco inna. Otóż sprzęt ten stosowany jest do łączenia ze sobą rur typu PE, dodatkowo wykorzystuje kształtki, które mają wbudowane elementy grzewcze. Łączone rury najpierw muszą zostać pozbawione zewnętrznej warstwy, jednak jedynie na niewielkiej, niemal niezauważalnej głębokości. Na łączone rury zakładana jest kształtka, a całość ulega unieruchomieniu za pomocą zacisku. Zgrzewarka przekazuje impulsy elektryczne do kształtki, powodując wzrost temperatury, a tym samym jej roztopienie i złączenie się z rurą. Po wykonaniu złączenia, rury poddawane są ochładzaniu, a zaciski są demontowane.
Zgrzewarka warsztatowa
To bardzo przydatne na hali produkcyjnej samodzielne stanowisko, na którym wykonywana jest produkcja kształtek segmentowych. Do ich produkcji wykorzystuje się rury wykonane z tworzyw termoplastycznych. Zgrzewarka składa się z urządzenia mocująco-dociskowego, frezarki i płyty grzewczej. Zgrzewarki warsztatowe dostępne są zarówno w wersji z rejestracją, jak i bez rejestracji parametrów zgrzewania. W zależności od wyboru: sterowanie jest manualnie (w przypadku zgrzewarek bez rejestracji parametrów) lub półautomatycznie (zgrzewarki z rejestracją). Często dostępne jest dodatkowe wyposażenie, używane do przedłużania kształtek z krótkim odejściem lub dorabiania do nich tulejek kołnierzowych.
Zgrzewarka mufowa
Zgrzewanie mufowe, inaczej nazywane jest także zgrzewaniem polifuzyjnym. Polega na łączeniu rur i kształtek poprzez podgrzanie ich do określonej temperatury i połączenie ich mechanicznie za pomocą wcisku. Metoda ta wymaga skorelowania ze sobą wybranego narzędzia grzewczego, kształtki oraz końcówki rury, uzyskując siłę niezbędną do wykonania trwałego połączenia. Zgrzewane rodzaje rur to: PP, PE, PVDF lub PB. Zgrzewarka mufowa to niewielki, przenośny sprzęt, który może zostać wykorzystany w dowolnym miejscu.
Na rynku znajdziemy oczywiście szereg innych rodzajów zgrzewarek, których funkcje mogą się nieco różnić od tych opisanych wyżej. Najważniejsze jest, aby dopasować sprzęt do własnych potrzeb i stawiać na zgrzewarki, które będą posiadały odpowiednie certyfikaty jakości oraz należytą gwarancję. Posiadając odpowiedni sprzęt w warsztacie i domowym zaciszu możemy być pewni, że ułatwi nam pracę, oszczędzi dodatkowych zmartwień, a co najważniejsze będzie służył przez długie lata.