Filtry Paint Stop – jakie mają zastosowanie

Paint Stop jest matą szklaną używaną do filtracji w ścianach, kabinach i automatach lakierniczych. Określana jest także jako filtr wstępny albo podłogowy. Stosuje się ją głównie do separacji mgły farby w lakierniach i przy natrysku. 

Jakie zadania spełnia filtr Paint Stop?

Zadaniem instalacji wykorzystującej filtr Paint Stop jest ochrona wylotowego kanału powietrznego przed zaleganiem farby i lakieru. Dzięki niemu powietrze odprowadzane kanałami nie zawiera szkodliwych elementów. Można go również stosować jako drugi stopień filtracji, występujący po labiryntowych filtrach kartonowych. W ten sposób oczyszczone powietrze przez filtr Paint Stop trafia do atmosfery, nie zanieczyszczając środowiska naturalnego. Można zatem stwierdzić, że dzięki jego zastosowaniu przedstawiciele biznesu chronią środowisko naturalne, ale także zdrowie swoich pracowników.

Bez odpowiedniego systemu filtracji drogi oddechowe człowieka byłyby narażone na wdychanie ogromnych ilości niezwykle szkodliwych substancji, dlatego stosując filtrację Paint Stop przedsiębiorca zapewnia swoim pracownikom komfort pracy. Drobiny lakierów i farb mogą również negatywnie wpływać na delikatne elementy elektroniczne stosowane w fabryce, powodując ich niszczenie i awarie, skutkujące przestojami w pracy i koniecznością zamówienia kosztownego serwisu. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto zastosować wysokiej jakości filtry Paint Stop.

czyste powietrze w przemyśle z filtrem Paint Stop

Zastosowanie filtrów Paint Stop?

Filtry Paint Stop znajdują zastosowanie nie tylko tam, gdzie pojawiają się farby, lakiery i kleje. Ze względu na swoje właściwości w procesie oczyszczania powietrza mogą być stosowane w przedsiębiorstwach z zupełnie innych branż. Są one niezwykle skuteczne w firmach, w których pojawiają się różnego rodzaju oleje, substancje chemiczne. Filtry Paint Stop doskonale radzą sobie w warsztatach lakierniczych, w produkcji maszyn, okien, a także w przemyśle motoryzacyjnym. W związku z tym zyskują one coraz większą popularność. 

Jak zbudowane są filtry Paint Stop?

Filtry Paint Stop są wykonane z bardzo cienkich włókien szklanych, które ze względu na swą dużą chłonność idealnie wyłapują drobiny mgły tworzonej przez farbę lub lakier. Do utwardzenia materiału filtra stosuje się sztuczną żywicę, która wpływa na ściśliwość maty filtracyjnej, co sprawia, że ona nie wiotczeje, uzyskując gęstość progresywną, która jest niezwykle istotna w filtracji. 

Filtry Paint Stop w przemyśle motoryzacyjnym

Jak działa filtr Paint Stop?

Filtry Paint Stop doskonale chronią systemy wentylacyjne, dzięki ogromnym zdolnościom pochłaniającym. Oczyszczone powietrze, które trafia do systemów wentylacyjnych chroni je przed osadzaniem się zaschniętej farby i lakieru, dlatego ryzyko uszkodzenia systemu wentylacyjnego jest zdecydowanie mniejsze. Strona wlotowa materiału filtracyjnego ma kolor zielony, natomiast wylotowa biały, co ułatwia montaż mat filtracyjnych. Można je założyć lub wymienić, wykorzystując po krótkim przeszkoleniu własny personel.

Maty filtracyjne Paint Stop mają budowę progresywną, co oznacza, że mniejsze zanieczyszczenia nie zablokują dostępu do wnętrza filtra cząstkom większym, które mogłyby osadzić się poza nim. Dzięki temu filtr nie traci szybko swoich właściwości filtracyjnych i można z powodzeniem stosować go długo, bez konieczności przeprowadzania inspekcji.

Filtry Paint Stop są elastyczne przy niskiej utracie ciśnienia. Do ich produkcji stosuje się specjalną żywicę samoutwardzalną, zapewniającą matom wysoką odporność na ściskanie, zapobiegającą kruszeniu i zasychaniu w miarę nasycania. Wylotowa część w kolorze białym jest utwardzona, co zapobiega uwalnianiu się włókien. Filtry Paint Stop chronią nie tylko środowisko naturalne oraz sprzęt, szczególnie elektroniczny wykorzystywany w zakładzie produkcyjnym, ale również drogi oddechowe pracowników, którzy są narażeni na wdychanie szkodliwych dla zdrowia substancji. Stosowanie tego rodzaju produktu jest cechą odpowiedzialnego biznesu, co w dzisiejszych jest priorytetem.