Większość z nas nie posiada na tyle fachowej wiedzy ku temu, by samodzielnie stwierdzać przyczyny usterek w laptopie. Czy oznacza to, że z każdym możliwym problemem trzeba od razu biec do serwisu? Niekoniecznie. Zdarzają się przypadki, kiedy poważny z pozoru defektem bardzo łatwo jest poradzić sobie poprzez wykonanie prostej czynności. Poniżej kilka przykładowych sytuacji, w których możliwa jest samodzielna diagnoza i naprawa sprzętu.
Domowa diagnoza laptopa krok po kroku – przykładowe sytuacje
- Bardzo częstym problemem jest moment, w którym laptop w ogóle nie chce się włączyć. Nie reaguje na żadne próby uruchamiania, nie świecą się żadne kontrolki. Przyczyn może być kilka. Mogło dojść do uszkodzenia zasilacza, gniazda lub wtyczki zasilania. Jeśli diody na zasilaczu działają, a na laptopie nie, prawdopodobnie należy wymienić kabel. Jeśli zaś dioda na laptopie przygasa po podłączeniu zasilacza, mamy prawdopodobnie do czynienia ze zwarciem płyty głównej. W zależności od przyczyny należy zwyczajnie wymienić zasilacz gniazdo, ale w tym przypadku udajemy się już do serwisu. Płyty głównej także nie należy naprawiać na własną rękę.
- Czasem w podobnej sytuacji również nie możemy włączyć laptopa, lecz w pełni sprawne są jego kontrolki. Najczęstsze przyczyny tego rodzaju uszkodzenia laptopa nie są winą użytkownika, a są nimi uszkodzenie wsadu BIOS, znaczne osadzenie się kurzu wewnątrz laptopa lub zawieszenie się zegara RTC. Zawieszenie zegara można naprawić na własną rękę, trzeba jedynie wyjąć bateryjkę 3V. Po jej ponownym włożeniu powinno być już dobrze. Zakurzony laptop trzeba z kolei zwyczajnie rozebrać i wyczyścić. Jeśli żadna z tych czynności nie pomoże, idziemy do serwisu, który zajmie się wsadem BIOS.
- Instalowanie zbyt dużej ilości programów niepewnego pochodzenia lub zbyt duże przeciążane procesora przez poszczególne działania komputera to najczęstsze przyczyny zawieszania się laptopa. Wystarczy usunąć zbędne programy, a sytuacja powinna wrócić do normy. Czasem jednak dochodzi do przegrzania się laptopa. W przypadku, gdy laptop przegrzewa się zbyt często i zbyt szybko, warto zainteresować się wyczyszczeniem układu chłodzącego lub nałożeniem nowej warstwy pasty termoprzewodzącej. W przypadku chwilowego przycięcia się systemu podczas wczytywania plików możemy mieć do czynienia z fizycznym uszkodzeniem dysku twardego, a przy tym absolutnie nie należy manipulować samodzielnie. Konieczna jest jak najszybsza wizyta w serwisie.
- Gdy dochodzi do sytuacji, w której laptop włącza się, lecz nie jest w stanie się uruchomić, prawdopodobne przyczyny są dwie. Najczęściej chodzi o uszkodzenie struktury logicznej plików lub pełne uszkodzenie dysku twardego. W pierwszym przypadku można podejmować próby naprawienia sytuacji poprzez wprowadzenie komendy chkdsk x: /r, w której x jest oznaczeniem dla dysku, na którym występuje problem. W drugim nie pozostaje zaś nic innego jak wymiana dysku na nowy.
Trafna diagnoza to podstawa
Czasem wystarczają podstawy znajomości działania laptopów, by móc bez pomocy serwisantów zdiagnozować, a nawet naprawić usterkę. Zdarza się, że wystarczy prosta porada. O ile jednak mamy do czynienia z poważniejszym problemem, warto skorzystać jednak z usług fachowców. W fachowym serwisie otrzymasz szybką i profesjonalną pomoc w zakresie naprawy Twojego laptopa. Szeroki zakres usług daje Ci gwarancję na to, że pracownicy będą w stanie rozwiązać praktycznie każdy problem z Twoim sprzętem.