Miernik mocy optycznej – jak działa?

Po ułożeniu i zainstalowaniu kabli światłowodowych przychodzi czas, by je przetestować. Powinniśmy takie działanie przeprowadzić na każdej instalacji kabla światłowodowego dla trzech głównych obszarów: ciągłości, strat i mocy. W celu przeprowadzenia takich działań potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim miernika mocy optycznej.

Czym są mierniki mocy optycznej?

Mierniki mocy optycznej, w skrócie OPM, to urządzenia używane do mierzenia mocy w sygnale optycznym. Termin ten zazwyczaj odnosi się do urządzeń do testowania średniej mocy w systemach światłowodowych.

Typowy miernik mocy optycznej składa się ze skalibrowanego czujnika, wzmacniacza pomiarowego i wyświetlacza. Czujnik to przede wszystkim fotodioda wybrana dla odpowiedniego zakresu długości fal i poziomów mocy. Na wyświetlaczu wyświetlona jest zmierzona moc optyczna i ustawiona długość fali. Mierniki są kalibrowane przy użyciu wzorców kalibracyjnych takich jak standard NIST.

Tradycyjny optyczny miernik mocy reaguje na szerokie spektrum światła, jednak kalibracja zależy od długości fali. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, ponieważ długość fali testowej jest zwykle znana, jednak ma to kilka wad. Po pierwsze, użytkownik musi ustawić miernik na prawidłową długość fali testowej, a po drugie, jeśli obecne są inne fale zakłócające, wystąpią błędne odczyty.

Jak korzystać z miernika mocy optycznej?

Po skalibrowaniu miernika mocy optycznej możemy zmierzyć moc optyczną w nadajniku. W tym celu musimy ustawić go na odpowiedni zakres (zwykle dBm, ale czasami mW) i odpowiednią długość fali podczas pomiaru mocy. Kiedy wszystko jest gotowe możemy podłączyć miernik mocy optycznej do kabla w odbiorniku, by zmierzyć jego moc, lub do kabla testowego, który jest podłączony do źródła systemu, by zmierzyć moc nadajnika. W następnym kroku powinniśmy oznaczyć wartość i porównać ją z określoną mocą dla danego systemu i upewnić się, że jest ona w dopuszczalnym zakresie.

montaż sieci

Przy wykorzystaniu miernika mocy optycznej możemy obliczyć również stratę optyczną. W tym celu podłączamy go bezpośrednio do optycznego urządzenia transmisyjnego przez pigtail światłowodowy i mierzymy moc sygnału. Następnie wykonujemy pomiary na końcu kabla światłowodowego. Różnica pomiędzy pomiarami pokazuje całkowitą stratę optyczną. Jeżeli dodamy wszystkie straty obliczone na różnych odcinkach otrzymamy całkowitą stratę poniesioną na sygnał.

Jak wybrać odpowiedni miernik mocy optycznej?

Miernik mocy optycznej jest bardzo użyteczny i niezbędny do testowania światłowodów. Z tego powodu bardzo ważny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Podczas zakupów powinniśmy wziąć pod uwagę zastosowanie, skalibrowanie długości fali, rodzaj interfejsu, a także zakres pomiaru.

Przede wszystkim przeanalizujmy zastosowanie. Miernik mocy optycznej może sprawdzić bezwzględną moc optyczną w normalnym łączu światłowodowym i urządzeniach światłowodowych. Istnieją jednak mierniki, które są przeznaczone do specjalnych zastosowań, takie jak miernik mocy optycznej PON i miernik mocy optycznej CWDM. Mogą one zapewnić szybki i łatwy pomiar mocy dla odpowiednich aplikacji.

Każdy miernik mocy optycznej obsługuje pewien zakres długości fal, które zwykle mieszczą się pomiędzy 800 nm a 1700 nm. Jeśli wymagana jest dokładniejsza wartość mocy optycznej, zaleca się skalibrowanie miernika na te same długości fal, które są używane przez urządzenia przed testowaniem mocy optycznej. Najczęściej używane długości fal to 850nm, 1310nm i 1550nm. Musimy pamiętać, by uwzględnić zarówno obsługiwany zakres długości fal jak i ich skalibrowanie.

Zakres pomiarowy to pewien wycinek mocy optycznej, którą może testować dane urządzenie. Ogólnie rzecz biorąc, moc optyczna, jaką mogą mierzyć mierniki mocy optycznej, wynosi od -70 dBm do + 30 dBm.

Długość kabla światłowodowego jest zwykle używana do połączenia portu na mierniku mocy optycznej z odpowiednim portem urządzeń do testowania światłowodów. Łączniki optyczne na miernikach mocy optycznej mogą być stałe. Na przykład wiele mierników mocy optycznej ma zwykle tylko jeden adapter FC. Jeżeli nie mamy wielu kabli połączeniowych zakończonych odpowiednim złączem światłowodowym na rynku znajdziemy też mierniki mocy optycznej wyposażone w kilka wymiennych adapterów.

Miernik mocy optycznej to łatwe w użyciu narzędzie do testowania światłowodów, które może znacznie zwiększyć wydajność pracy techników.