Obecnie coraz popularniejsze stają się nowoczesne metody pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii.
Dzieje się tak z powodu rosnącej świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, ale także coraz większych kosztów związanych z pozyskiwaniem energii za pośrednictwem konwencjonalnych źródeł. Jednym z rozwiązań, które obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem, jest pompa ciepła.
Swoją popularność zawdzięcza niewątpliwie wydajności, opłacalności i barku emisji jakichkolwiek związków i substancji szkodliwych do środowiska, co sprawia, że jest to w pełni ekologiczne rozwiązanie.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to system grzewczy, który nie wytwarza samodzielnie energii tak jak w tradycyjnych systemach ogrzewania opartych np. na węglu, gazie czy innych tego typu metodach, ale pozyskuje energię ze środowiska naturalnego, czyli z gruntu, wody lub powietrza. Dzięki temu system ten jest w pełni ekologiczny i do działania potrzebuje jedynie prądu, w celu napędzenia urządzenie, które odpowiada za pozyskiwanie tej energii.
Sama praca pompy ciepła nie jest zbyt skomplikowana i składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest pobranie ciepła przez pompę z dolnego źródła, czyli np. wody, powietrza lub glikolu. Kolejnym korkiem jest przekazanie czynnika do sprężarki, która podnosi jego ciśnienie oraz temperaturę.
Następni skraplacz przejmuje czynnik w postaci gazowej. W tym momencie energia cieplna jest oddawana do górnego źródła w celu ogrzania wody. Po przejściu przez zawór rozprężny, dany czynnik wraca do parownika i cały proces się powtarza w sposób ciągły, pobierając przy tym niewielką ilość energii elektrycznej niezbędnej do działania całego systemu.
Koszty eksploatacyjne pompy ciepła
Koszty eksploatacyjne pompy ciepła są bardzo niskie, jeśli porównany je z kosztami np. ogrzewania węglem lub gazem. W takim przypadku pompa ciepła pozwala zaoszczędzić sporą część pieniędzy i jednocześnie jest rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Jednak warto pamiętać, że koszty eksploatacyjne pompy ciepła mogą się od siebie różnić w zależności od efektywności danego urządzenia i jego wydajności.
Z tego względu, gdy zdecydujemy się na tego typu inwestycję, warto zasięgnąć porady specjalistów i zaufać im podczas wyboru odpowiedniej pompy i wszelkich komponentów wchodzących w skład całej instalacji. Znakomitym rozwiązaniem jest również łączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Dzięki temu pompa ma stały dostęp do darmowej energii elektrycznej, a to generuje spore oszczędności.
Pompa ciepła a wpływ na środowisko
Pompa ciepła jest urządzeniem w pełni ekologicznym, ponieważ w związku z jej działanie nie powstają, żadne szkodliwe dla środowiska naturalnego związki i substancje. Oczywiście do zasilenia pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna, którą zakupimy od dostawcy. Niestety w Polsce większość elektrowni to nadal elektrownie węglowe, przez co użytkowany w naszych domach prąd nie jest zbyt ekologiczny.
Istnieje jednak proste rozwianie, które sprawi, że pompa ciepła będzie zasilana ekologiczną energię elektryczną. Rozwianiem tym są panele fotowoltaiczne, które mogą współpracować z pompą cieplną, tworząc tym samym w pełni ekologiczny system.
Jaka pompa ciepła jest najlepsza dla mieszkańców Krakowa?
Pompy ciepła występują w kilku rodzajach, które różnią się od siebie źródłem pozyskiwanej energii cieplnej. Wyróżniamy pompy gruntowe, wodne, powietrzne oraz hybrydowe. Pompy powietrze-woda są bardzo popularne z racji swojej prostoty instalacji i niskich kosztów zakupu. Wadą tego rozwiązania jest jego niestabilna praca i powstający szron oraz lód na powierzchni parownika przy niskich temperaturach.
Jeśli chcemy tego uniknąć, warto zainwestować w gruntową pompę ciepła, której praca jest zdecydowanie bardziej stabilna, z racji tego, że temperatura gruntu nie waha się tak bardzo jak temperatura powietrza, a na odpowiedniej głębokości jest ona zawsze wyższa od 0°C.
Pompa gruntowa będzie tańsza w eksploatacji, zaspokoi zapotrzebowanie na ciepło niezbędne do ogrzania domu i przygotowania ciepłej wody przez cały rok, a niektóre modele posiadają także funkcję podgrzewania lub chłodzenia wody basenowej. To sprawia, że montaż pompy ciepła Kraków jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób szukających ekologicznego i wydajnego systemu ogrzewania.