Piece gazowe – co może się w nich zepsuć?

Piece gazowe to doskonałe rozwiązanie do wielu domów i mieszkań, do których ciepła, miejska woda lub ogrzewanie miejskie nie docierają. Piecyki gazowe mogą być jedno lub dwufazowe, a to znaczy, że mogą po prostu grzać wodę lub grzać wodę do kranu oraz ogrzewać pomieszczenia. Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem, ponieważ jest ono wygodne. Jednak zastanówmy się nad usterkami, które mogą zdarzyć się w piecach gazowych i tym, co może zepsuć się w piecu gazowym.

Piec gazowy w trakcie pracy wyłącza się

Może zdarzyć się, że piec gazowy uruchamia się, jednak po upływie pewnego czasu samoczynnie wygasa. Taka sytuacja zachodzi w kilku sytuacjach. Pierwszą z nich jest ustawienie zbyt niskich parametrów — system uznaje wówczas, że dogrzanie wody lub pomieszczenia nie jest konieczne i wyłącza się, bądź dopływ gazu jest zbyt mały, aby utrzymać gaz. Ta druga opcja jest znacznie bardziej niebezpieczna, ponieważ starsze kotły mogą nie posiadać bezpiecznika, która uniemożliwia swobodne ulatnianie się gazu. Drugą sytuacją, w której piec gazowy wyłączy się może być zapowietrzenie instalacji grzewczej. Do jej odpowietrzenia najlepiej wezwać specjalistę.

Trzecią sytuacją są zakłócenia w dopływie powietrza lub w gromadzeniu się spalin. To poważna usterka, która świadczy o pewnym zatorze w wentylacji lub rurach. Grozi ulatnianiem się tlenku węgla na skutek nieprawidłowego spalania. Dlatego też należy niezwłocznie wezwać specjalistę.

Uruchomienia pieca gazowego nie jest możliwe

niemożność uruchomienia pieca gazowego, to sytuacja, która zdarza się w kilku przypadkach. Warto wówczas sprawdzić, czy wszystkie elementy niezbędne do uruchomienia pieca zostały zachowane, są to — prąd, gaz i powietrze. W pierwszej kolejności sprawdzamy, czy piec gazowy jest podłączony do prądu. Może okazać się, że część bezpieczników w domu została wyłączona lub ktoś przed nami wyciągnął wtyczkę z kontaktu. Jeśli jednak prąd właściwie dopływa, a piec gazowy mimo wszystko nie reaguje — następuje wysokie prawdopodobieństwo, że przepalił się bezpiecznik pieca gazowego. Wystarczy wówczas go wymienić, by urządzenie działało poprawnie.

Zwróćmy także uwagę, czy zapewniliśmy właściwe zasilanie gazem — w tym celu należy określić, czy zawór gazu jest odkręcony, a także czy w urządzeniu odnotowujemy drożność filtra gazu.

Usterki — piece dwufunkcyjne

Piece dwufunkcyjne to takie, które umożliwiają ogrzewanie wody i pomieszczeń. Bardzo często stosuje się je w kamienicach. Może zdarzyć się, że piec gazowy pracuje, ale tylko w przypadku poboru ciepłej wody, nie reaguje jednak przy funkcji centralnego ogrzewania. Przyczyną może być brak minimalnego odbioru ciepła. Najprawdopodobniej w naszej instalacji wszystkie zawody zostały zamknięte lub instalacja wymaga odpowietrzenia. Odkręćmy wówczas zawory, bądź odpowietrzmy grzejniki i wszystko wróci do normy.

Piece gazowe to urządzenia zaawansowane technicznie więc ilość rzeczy które mogą się w nich popsuć jest proporcjonalnie większa.

Piece gazowe to bardzo popularne w Polsce źródła ciepłej wody i ogrzewanie centralne. Wykorzystywane są w domach jednorodzinnych oraz kamienicach. Dzięki nim możemy nie tylko ogrzać wodę, ale też mieszkanie — w przypadku pieców dwufazowych. Warto wykonywać okresowe przeglądy pieców gazowych, by upewnić się, że są w pełni sprawne. Jeśli jednak wystąpią pewne komplikacje — najczęściej jest to wina podstawowych części. To znaczy, że mógł przepalić się bezpiecznik, zabrudzić filtr lub grzejniki zapowietrzyły się. Pamiętajmy jednak, że od czasu do czasu może zdarzyć się poważniejsza usterka, którą należy zgłosić do serwisu.