Zastosowanie oświetlenie LED w parkach i ogrodach

Jeżeli zależy nam na tym, by cieszyć się pięknym parkiem, czy ogrodem, warto zainwestować w jego oświetlenie. Dzięki diodom LED możemy się cieszyć naturą nawet po zachodzie słońca. Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele modeli o różnych funkcjach dzięki czemu każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Rodzaje oświetlenia LED do parków i ogrodów

Najłatwiejszym i najwygodniejszym typem oświetlenia są lampy na kolcu. Są one banalnie proste w instalacji i nie wymagają dużych działań konserwacyjnych. Składają się one z lampy LED przymocowanej do kolca, który zwykle jest wykonany z tworzywa sztucznego. Można go wbić w miękki grunt i tak przymocować lampę. Dopóki mamy w ogrodzie wystarczająco miękki grunt, by wbić lampę możemy je wykorzystać.

Innym rodzajem oświetlenia są reflektory ogrodowe. Występują one w wielu postaciach. Zapewniają jasną, skupioną wiązkę światła. Możemy je wykorzystać do wszystkiego, od rozświetlenia ulubionych elementów ogrodu po zapewnienie dodatkowego oświetlenia zabezpieczającego wejścia i podjazdy.

Oświetlenie LED może też być wbudowane w podłoże. Zapewnia ono relaksujące rozświetlenie otoczenia. To stylowe, dyskretne światła, które natychmiast sprawią, że każda deska tarasu będzie wyglądać lepiej. Ich instalacja jest jednak znacznie bardziej skomplikowana niż zwykłych lamp z kolcami.

W parkach czy ogrodach możemy również podświetlić schody – czy to na ścieżkach, czy to prowadzące do budynków lub altan. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ takie uskoki mogą być niebezpieczne w ciemności. Kamienne stopnie będą wyglądać bardzo efektownie ze światłami zamontowanymi na ich powierzchni i pozwoli nam to uniknąć komplikacji związanych z wierceniem w kamieniu.

oświetlenie parkowe

Jeżeli w parku lub ogrodzie znajdują się budynki to możemy oświetlić przestrzeń na zewnątrz wykorzystując klinkiety. Znajdziemy na rynku bardzo wiele modeli takiego oświetlenia LED. Od eleganckich, nowoczesnych, chromowanych lap ściennych, do bardziej klasycznych świateł w stylu latarń. Zazwyczaj zasilane są z sieci więc wymagają instalacji elektrycznej.

Rodzajów oświetlenia LED do parków i ogrodów jest jeszcze wiele. Można wymienić chociażby lampki łańcuchowe (instalowane po kolei na kablu) czy reflektory robocze. Należy zawsze oświetlić na zewnątrz kluczowe miejsca, jak chociażby wejście do domu, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Reflektory LED oferują niewiarygodny stosunek jakości do ceny, dzięki swojej energooszczędności i długiej żywotności.

Jak rozplanować oświetlenie LED ogrodu czy parku?

Przede wszystkim planowanie zewnętrznego oświetlenia LED musimy zacząć od zastanowienia się, co chcemy osiągnąć. Zastanówmy się czego oczekujemy od oświetlenia w ogrodzie czy parku, ponieważ pomoże to zawęzić wybór produktów. Jeżeli wiemy, że szukamy świateł, które podniosą poziom bezpieczeństwa w danej przestrzeni to powinniśmy zdecydować się na jasne reflektory.

Musimy zastanowić się też, czy w ogrodzie lub parku jest miejsce na zainstalowanie oświetlenia, a jeżeli tak to gdzie. Nie ma nic gorszego niż nowa lampa zasłonięta przez rynnę czy komin. Należy zawsze dokładnie sprawdzić wymiary produktu.

Jeżeli zdecydujemy się na lampy na kolcu sprawdźmy czy podłoże jest dostatecznie miękkie, by je wbić. Najlepiej wziąć kijek i sprawdzić jak głęboko możemy wepchnąć go w ziemię oraz czy jest on w stanie ustać prosto. Przemyślenie takich elementów może nam zaoszczędzić dużo czasu i nerwów.

Kiedy zadbamy o szczegóły techniczne przemyślmy jak najpiękniej oświetlić ogród. Często mniej znaczy więcej. Posiadanie kilku różnych rodzajów światła konkurujących ze sobą na niewielkiej przestrzeni może mieć szkodliwy wpływ na wygląd parku. Aby wyeksponować naturalne piękno najlepiej jest podzielić przestrzeń, którą będziemy oświetlić na strefy, a następnie zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia spełni wszystkie funkcje praktyczne i podkreśli największe zalety danego miejsca. W końcu inaczej oświetlimy patio czy altankę, a inaczej ścieżkę przebiegającą pośród rabat kwiatów.

Oświetlenie LED idealnie sprawdza się w ogrodach i parkach. Potrzebuje mało energii, by dawać naprawdę jasne światło i może być zasilane przez światło słoneczne. Dodatkowo jest wytrzymałe, a na rynku znajdziemy bardzo wiele opcji, które możemy wykorzystać w każdej aranżacji.