Posiadając uszkodzony sprzęt komputerowy można naprawić go na wiele sposobów – począwszy od samodzielnego wykonania działań serwisowych, a kończąc na przekazaniu urządzenia do profesjonalnego zakładu naprawy urządzeń elektronicznych. Najsłuszniejszym rozwiązaniem w każdym wypadku będzie jednak ta druga opcja, a więc profesjonalny serwis.
Wynika to z tego względu, iż tylko w takich miejscach można liczyć na kompleksową naprawę laptopa lub komputera, z wykorzystaniem zaawansowanych technologicznie urządzeń i zaplecza serwisowego. Naprawa laptopów i notebooków oraz komputerów stacjonarnych wiąże się z wykorzystaniem doświadczenia oraz wiedzy teoretycznej pracowników serwisu. Obecnie produkowane urządzenia elektroniczne są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co wymaga od serwisantów stałego rozwoju oraz kształcenia się w zakresie obsługi jak i naprawy komputerów.
Najczęstsze błędy użytkowników sprzętu komputerowego
Osoby posiadające i użytkujące na co dzień laptopy i inne sprzęty komputerowe nie zawsze zdają sobie sprawę z tego jak poprawnie z nich korzystać. Najczęstszym błędem użytkowników laptopów jest stałe podłączanie ich do zasilania sieciowego podczas pracy. Powoduje to szybkie zużycie ogniw elektrycznych, co w następstwie prowadzi do całkowitego uszkodzenia baterii laptopa. W takim przypadku, późniejsze działanie sprzętu tylko na zasilaniu bateryjnym nie będzie możliwe i konieczna może być wymiana podzespołu na nowy w profesjonalnym serwisie.
Istnieje także kilka innych błędów, które wynikają z niewiedzy użytkowników komputerów, a mianowicie niedopilnowanie aktualizacji systemów i oprogramowania, ściąganie nielegalnych plików z wirusami, brak dbałości o czystość sprzętu oraz najważniejsze – jedzenie i picie nad sprzętem. Warto wiedzieć, że kontakt laptopa lub innego urządzenia elektronicznego z substancjami płynnymi jak np. kawą, mogą być dla nich wręcz zabójcze. Wystąpienie zwarcia w wyniku zalania może doprowadzić nawet do uszkodzenia płyty głównej lub układów lutowanych, przez co konieczne będzie oddanie sprzętu do serwisu zajmującego się tego typu naprawami.
Czy warto naprawiać komputer w serwisie?
Naprawa laptopa lub komputera w serwisie jest jedyną słuszną decyzją, którą można podjąć w przypadku jego uszkodzenia. Profesjonalne serwisy udzielają gwarancji na wykonaną usługę oraz zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Warto także wiedzieć, że nowoczesne punkty serwisowe wyposażone są w odpowiednio przygotowane zaplecze naprawcze oraz sprzęt, który umożliwia naprawę nawet najbardziej skomplikowanych usterek, a w tym lutowania układów scalonych oraz BGA, także pod mikroskopem.
Decydując się na naprawę uszkodzonego sprzętu warto także wybierać tylko renomowane zakłady, które cieszą się dobrą opinią wśród klientów. Warto także sprawdzić, czy pracownicy serwisowi posiadają odpowiednie certyfikaty oraz doświadczenie w zakresie napraw laptopów, notebooków i innej elektroniki. Działania, które podejmowane są celem naprawy usterek elektronicznych wymagają niezwykłej precyzji oraz doświadczenia ze strony serwisanta. Należy także zwrócić uwagę na podejście serwisu do klienta – im większe zaangażowanie pracowników tym większa pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo i z należytą starannością.
Co można zrobić w serwisie komputerowym?
Serwisy oferują przede wszystkim wykonywanie skomplikowanych napraw układów scalonych, lutowanych oraz BGA. Dodatkowo dają możliwość wykonywania wielu czynności takich jak np. wymiana past termoprzewodzących, procesorów, kart graficznych oraz wszelkich podzespołów, które mogą ulegać uszkodzeniu lub zużyciu jak np. dyski twarde. Profesjonalne punkty serwisowe zajmują się także czyszczeniem oraz konserwacją urządzeń elektronicznych i komputerów. Warto także wspomnieć, że istnieje także możliwość instalacji oprogramowania i jego kompleksowej konfiguracji w zależności od preferencji właściciela.
Ciekawostką jest także fakt, że obecnie działające serwisy komputerów i elektroniki dają możliwość skupu zużytego sprzętu lub przeznaczenia go do utylizacji. Pracownicy serwisowi, posiadający skupowany sprzęt mogą wykorzystywać go jako „dawcę” części do innych urządzeń elektronicznych, ponieważ pomimo całkowitego uszkodzenia sprzętu, niektóre jego podzespoły wciąż mogą nadawać się do „przeszczepu”. Daje to możliwość ponownego wykorzystania sprzętu, co przyczynia się do ochrony środowiska i poprawy jakości życia. Jest to także dodatkowy zarobek dla właścicieli uszkodzonych urządzeń, ponieważ serwisy oferują odpowiednio wysoką zapłatę za oddanie urządzeń w ich ręce do przetworzenia i ponownego wykorzystania w akcjach serwisowych.