Dysk twardy w komputerze – poznaj jak sprawdzić czy Twój komputer ma dysk SSD

Dysk twardy to jeden z podstawowych elementów każdego komputera, bez którego urządzenie to nie mogłoby funkcjonować w prawidłowy sposób. Jest to element, który odpowiada za zapisywanie wszelkiego rodzaju danych na komputerze oraz za ich odczytywanie w sytuacji, gdy jest to konieczne. Obecnie w sprzedaży znaleźć można zarówno dyski HDD jak i SSD, dlatego warto wiedzieć, czym się one różnią i który z nich warto wybrać?

Jaką rolę pełni dysk twardy w komputerze?

Dysk twardy to w praktyce masowa pamięć, w której przechowywane są nasze pliki, programy, ustawienia itd. a także wszelkie pliki systemowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komputera. Dysk twardy może występować w wersji wewnętrznej, co oznacza, że jest on montowany wewnątrz obudowy komputera (najpopularniejsze rozwiązanie), ale może też występować w formie zewnętrznego dysku podłączanego np. do złącza USB, który pełni rolę dodatkowej i przenośnej pamięci masowej. Dyski twarde stosowane w komputerach występują w dwóch rodzajach oznaczonych HDD oraz SSD. Mimo że dyski HDD były jeszcze do niedawna podstawową i najczęściej stosowaną konstrukcją, to obecnie dyski SSD skutecznie je zastępują.  

Czym różni się dysk SSD od dysku HDD?

Dysk twardy HDD to bez wątpienia najbardziej „tradycyjny” typ dysku twardego, który oferuje bardzo dużą pojemność, jednak jego prędkość działania i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne jest znacznie gorsza. Dysk HDD składa się z metalowej lub plastikowej obudowy, w której znajdują się specjalne talerze oraz głowice odczytujące i zapisujące dane. Dysk tego typu jest urządzeniem mechanicznym, co oznacza, że ​​jego praca polega na fizycznym obracaniu się talerzy magnetycznych, które są nośnikami informacji i przesuwaniu głowicy nad nimi w celu zapisywania danych lub ich odczytywania. Dyski twarde HDD występują najczęściej w rozmiarze 2,5 cala lub 3,5 cala, a ich pojemność może wynosić nawet kilkanaście terabajtów, choć najczęściej spotyka się te o pojemności od 1 do 5 TB.

Dyski SSD mimo tego, że mają takie samo zastosowanie, czyli pełnią role pamięci masowej i służą do przechowywania różnego rodzaju danych, to ich sposób działania jest zupełnie inny. Dyski tego typu działają na zasadzie pamięci flash, podobnie jak np. pendrive, czyli bez wykorzystania jakichkolwiek ruchomych elementów, stąd też ich angielska nazwa solid-state disc. Taka budowa sprawia, że dyski SSD są znacznie wytrzymalsze od dysków HDD i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne czy wysoka temperatura wcale nie muszą oznaczać utraty danych, tak jak ma to miejsce w przypadku dysków HDD. Dyski SSD są również znacznie cichsze od dysków HDD oraz potrzebują do działania znacznie mniej energii. Największą różnicą jest jednak to, że z racji swojej konstrukcji zapewniają bardzo wysoką szybkość zapisu oraz odczytu danych, która często może przekraczać nawet kilkadziesiąt razy prędkość, jaką oferują dyski HDD.

komputer

Jak sprawdzić, czy dany komputer posiada dysk SSD?

Chcąc sprawdzić, czy dany komputer posiada dysk SSD, można przeczytać dokładną specyfikację danego urządzenia, jaką podaje jego producent. Jeśli nie możemy tego zrobić, można sprawdzić to również, zaglądając do obudowy komputera lub co jest najczęściej zalecane sprawdzić to z poziomu systemu operacyjnego danego komputera. W tym celu, oprócz specjalnego oprogramowania, można również wykorzystać informacje zawarte w zakładce „Informacje o systemie”, którą znajdziemy klikając w menu start systemu Windows i wpisując w wyszukiwarkę tę nazwę. Zawarte są tam wszelkie informacje na temat systemu i podzespołów, jakie posiada dany komputer, w tym również dysków.

Dlaczego warto wymienić dysk HDD na SSD w serwisie komputerowym?

Wymiana dysku twardego HDD na dysk SSD to bardzo dobra inwestycja, która z pewnością znacząco podniesie szybkość działania komputera, a tym samym również komfort jego użytkowania. Decydując się na taką zmianę, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy serwisu komputerowego, który oferuje taką usługę. Dzięki temu mamy pewność, że nowy dysk SSD zostanie odpowiednio podłączony i skonfigurowany, co skutkować będzie płynną i niezawodną pracą komputera. Nie warto więc samodzielnie wymieniać dysku w komputerze jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia w tym zakresie.