Sauna może zostać zbudowana w centrum odnowy biologicznej, czyli w SPA, w części naszego domu lub też na zewnątrz w ogrodzie. Jeżeli chodzi o nasz dom – konieczne są odpowiednie wymiary pomieszczenia, w którym miałaby zostać zbudowana sauna. Sauna o dużym wymiarze nie powstanie w momencie, w którym nie posiadamy na przykład ważnego zasilania trójfazowego. Do niektórych wielkości sauny wystarczy zasilanie jednofazowe. Najlepsze miejsce na zbudowanie sauny to łazienka, żeby korzystać z niej zgodnie z zaleceniami, jednak gdy mamy miejsce na poddaszu, z dala od łazienki, tam również może znaleźć się sauna.
Jaki typ sauny jest najbardziej odpowiedni i dla kogo?
Jest wiele różnych typów saun. Najpopularniejszymi z nich są:
- sauna sucha,
- mokra,
- infrated
- oraz łaźnia parowa.
Sauna sucha czyli tradycyjna sauna fińska – temperatura w takiej saunie może wynosić nawet do stu stopni Celsjusza, a wilgotność w niej jest bardzo niska. Sauna mokra natomiast ma wysoką wilgotność i temperaturę do około 70 stopni Celsjusza. Typ sauny infrared, czyli na podczerwień jest stworzony dla osób, które nie mogą korzystać z saun innego rodzaju. Sauna parowa, inaczej łaźnia parowa – jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o jej wystój. W łaźni parowej bowiem ściany i podłogi pokryte są kafelkami. Każda sauna odpowiednia dla osób chcących pozbyć się toksyn z organizmu a także dla osób z bólami stawów, bólami mięśni, problemami z kręgosłupem.
Czy podczas projektowania sauny/po zakończeniu budowy coś może pójść nie tak?
Jak w każdym projektowaniu jakiejkolwiek budowli, każda czynność może pójść nie tak, jeżeli użyjemy nieodpowiednich narzędzi i materiałów. Musimy uważać najbardziej na izolację termiczną, wentylację oraz wszelkiego rodzaju instalacje czy odpływ kanalizacyjny. Źle wybrana izolacja termiczna sprawi, że pomieszczenie będzie nagrzewać się o wiele dłużej. Wentylacja zamontowana niesprawnie naraża nas na zbytnie zawilgocenie sauny. Może to zadziałać także w drugą stronę – pomieszczenie może przegrzać, a w najgorszym razie, ulec pożarowi.
Jak wygląda praca firm projektujących sauny – krok po kroku
Pierwszym krokiem jest posiadanie doświadczenia oraz zainteresowań w tej dziedzinie. Drugim – już w praktyce – kontakt z klientem.
Jeżeli mamy klienta, który chce swój pomysł na saunę zrealizować przy pomocy naszej firmy, nawiązujemy z nim kontakt i omawiamy wszystkie szczegółowe informacje na temat jego wymarzonej sauny
Duże znaczenie ma to, czy przychodzi do nas osoba pragnąca zamontować saunę we własnym domu czy w centrum SPA, które prowadzi. Gdy mamy wszystkie niezbędne informacje i wstępne wymiary pomieszczeń – możemy umówić się z klientem na wizytę w celu dokonania dokładnego pomiaru i zatwierdzenia, czy faktycznie sauna może być w miejscu, na które zdecydował się klient. Gdy już jesteśmy na miejscu, pomiary i wysokość się zgadzają oraz gdy zasilanie pieca jest odpowiednie dla rodzaju sauny, która będzie montowana, zaczynamy ustalać pełny projekt i pomagać wybierać klientowi najlepsze materiały do jego sauny.