Zastosowanie sterowników PLC

Rewolucja technologiczno–przemysłowa trwa w najlepsze. Jeszcze kilkanaście lat temu środowiska naukowe zastanawiały się jak wyglądała będzie przyszłość technologii przemysłowej. Dopracowywane wtedy rozwiązania, a więc komputery PC i sterowniki PLC miały swoje wady i zalety, nie było więc pewności który z nich okaże się być tą wiodącą, dominującą opcją. Kluczem do wyboru jednego z nich okazała się jednak niezawodność – dominacja sterowników PLC nad komputerami PC pod tym względem jest wprost niewiarygodna.

Nikt nie chciał ryzykować problemów z zawieszającymi się systemami, koniecznością przerywania, powtarzania i wznawiania procesów. To ogromne koszty, na które nie mogłoby narażać się żadne przedsiębiorstwo. Sterowniki PLC właściwie nie wnoszą takiego ryzyka. I to właśnie dlatego mają dziś tak szeroki zakres zastosowań w przemyśle. Do czego jednak są one stosowane i jak wygląda praca ze sterownikami PLC?

Sterowniki PLC w przemyśle

Sterowniki PLC są od wielu lat systemami cenionymi w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Dzięki funkcjom takim jak sterowanie, diagnostyka, zbieranie oraz udostępnianie danych, ich przydatności nie można zaprzeczyć w praktycznie żadnym zakładzie. Programowalne sterowniki są dziś wykorzystywane przez przemysł maszynowy, chemiczny, transportowy, energetyczny, spożywczy, rolniczy oraz budowlany.

Co więcej, sterowniki PLC są nieustannie doskonalone i już teraz wykazują znakomite możliwości komunikacyjne, pozwalające na jeszcze lepsze korzystanie z ich możliwości. Sterowniki PLC są stosunkowo łatwe w konfiguracji i właściwie bezawaryjne, a więc z pewnością przyszłościowe w kontekście dalszego rozwoju przemysłu. W takim tempie niebawem inne zastosowania przemysłowe będą zwyczajnie zbędne. Przyjrzyjmy się jednak konkretnym przykładom zastosowań sterowników PLC.

Zastosowanie

Każdy proces przemysłowy może być kontrolowany przez sterownik PLC. Nie dziwi więc fakt, że przekrój zastosowań sterowników PLC jest tak szeroki i stale się powiększa. Sterowniki odpowiadają dziś za kontrolowanie przepompowni, oczyszczalnie ścieków, sterują obrabiarkami, kontrolują pakowanie żywności w przemyśle spożywczym, a nawet kontrolują całe linie produkcyjne stosowane w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Zastosowanie sterowników PLC jest powszechne w paletyzerach, owijarkach, zgrzewarkach do folii, drukarkach, prasach do recyklingu czy maszynach do produkcji ogrodzeń.

Sterowniki PLC

Wszędzie, gdzie produkcja mogłaby być zautomatyzowana, a jej przewidywalność pozwala na programowanie maszyn do samodzielnej pracy, obecność sterowników PLC jest niezastąpiona. Sterowniki PLC są również bardzo popularnym elementem układów kontroli jakości. Jako takie mogą być stosowane do wykrywania braków w produktach na podstawie konkretnych norm według których zostały one zaprogramowane.

Sterowniki PLC są również częstym elementem przemysłu transportowego. Wspomagają one automatyzację działania ramp przeładunkowych, wind towarowych czy działanie automatycznych systemów transporterów. Nie należy zapominać również o inteligentnych budynkach przemysłowych, które dzięki sterownikom PLC mają dziś zautomatyzowane sterowanie klimatyzacją, roletami, systemem alarmów i kontroli dostępów czy też oświetleniem. Automatyzowanie budynków i systemów transportu pozwala na usprawnienie i poprawienie wydajności pracy przedsiębiorstw, co z kolei przekłada się na realne zyski.

Przyszłość sterowników PLC

W momencie, gdy sterowniki PLC zaczęły władać zakładami przemysłowymi, ich producenci zaczęli poszukiwać nowych możliwości dla wykorzystania niezawodnych sterowników. Jednym z rynków, w który celują teraz są gospodarstwa domowe, które coraz chętniej automatyzujemy dla wygody i komfortu życia. Sterowniki PLC mogłyby umożliwić sterowanie oświetleniem, roletami czy systemami grzewczymi, jednak na chwilę obecną znacznie częściej wykorzystuje się w tym celu komputery. Wydaje się jednak zupełnie prawdopodobne, że przełom w dziedzinie automatyzacji domostw nastąpi w najbliższej przyszłości, a sterowniki PLC na dobre zagoszczą w domach wielu mieszkańców Polski.