Jak działa rower elektryczny i ile trzeba zapłacić, że kupić porządny model

W dzisiejszych czasach, szczególnie popularne są różnorodne rodzaje rowerów tradycyjnych. Rowery szosowe, trekkingowe, górskie, MTB, Enduro oraz wiele innych, to najczęściej zakupywane rowery na rynku. Ich ilość jest ogromna ze względu na ich popularność, która wcale nie maleje. Wiele jest więc marek, które produkują wyżej wymienione modele.
Stosunkowo od niedawna, miłośnicy rowerów mają także okazję wypróbować nowoczesny rower elektryczny. Jest to rower, który posiada elektryczny napęd. Specyfika samej idei roweru oraz jego działania szybko zyskała rzeszę fanów.

Jak działa rower elektryczny?

Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem wyposażenia roweru, jest silnik elektryczny. Uruchamia się on w momencie pedałowania.

Trzeba podkreślić, że moc roweru elektrycznego nie może przekraczać 250W. Z kolei podczas jego zasilania, moc nie może być większa niż 48V. Silnik uruchamiany jest tylko w momencie pedałowania. Gdy osiągamy prędkość 25km/h, silnik automatycznie się wyłącza.

Zasady te są ściśle związane z ograniczeniami w Unii Europejskiej oraz z bezpieczeństwem. Jeśli rower elektryczny dorównywałby prędkością skuterowi, nie nazywałby się rowerem. Poza tym, silnik, który jest wmontowany w rower elektryczny, ma nas jedynie wspomagać podczas jazdy. Coraz więcej osób decyduje się na zakup roweru elektrycznego nie tylko ze względu na dużą prędkość. Rower elektryczny bowiem znacznie ułatwia nam jazdę, zwłaszcza na bardzo długich trasach.

Celem korzystania z takiego roweru, jest między innymi o wiele szybsza i mniej męcząca jazda. Korzystając z roweru elektrycznego, możemy osiągać większe prędkości. Warto dodać, że nie cały czas będziemy musieli pedałować – jest to więc zaleta i odciążenie dla nóg i kręgosłupa. Co prawda silnik wyłącza się po osiągnięciu pewnej prędkości i działa jedynie, gdy pedałujemy. Warto jednak dodać, że nie trzeba pedałować aż tak intensywnie, by móc szybko jechać.

Rower elektryczny jest świetnym rozwiązaniem dla osób starszych i tych, które pomimo ograniczeń zdrowotnych, chcą realizować swoją pasję, jaką jest jazda rowerem. W takim przypadku, rower elektryczny jest więc świetną alternatywą.

Ile trzeba zapłacić, by kupić porządny model?

Suma, jaką trzeba przeznaczyć na zakup dobrego roweru elektrycznego nie należy do niskich. Najtańszy rower elektryczny, jaki można dziś dostać na rynku, kosztuje około 3000 złotych. Dobrze jednak wiadomo, że jeśli chcemy zapewnić sobie najlepszej jakości, porządny rower elektryczny, musimy przeznaczyć na niego około 7000 złotych.
Na cenę składa się jednak parę czynników. Przede wszystkim, jest to nowoczesny pojazd, ważący około 40 kilogramów. To dość dużo jak na rower, jednak trzeba pamiętać, że do produkcji roweru elektrycznego stosuje się nie tylko najlepszej jakości części takie jak koła czy kierownica. Napęd elektryczny, jako główna część takiego roweru, ma największy wpływ na cenę.

Obecnie, rowery elektryczne jeszcze stanowią nowość na rynku rowerowym. Dziś, porządny model kosztuje od 7 tysięcy złotych w górę, jednak możemy być pewni, że z czasem ceny zaczną maleć.

Winora x575 to przykład miejskiego roweru elektrycznego. Dostepny w PM Bike już za 7899 złotych.

Istnieją oczywiście rowery, których cena znacznie może przekraczać 10 tysięcy złotych. Takie modele należą jednak do marek z wyższej półki i dość rzadko można je spotkać. Rower elektryczny stanowi dziś wygodną alternatywę dla tradycyjnych rowerów miejskich, szosowych czy trekkingowych. Aby go prowadzić, trzeba włożyć mniej wysiłku. Zalety, jakie posiadają rowery, przyczyniły się do wzrostu zainteresowania ze strony miłośników roweru i nie tylko. Dojeżdżanie do pracy na rowerze jest o wiele wygodniejsze, gdy mamy szybki rower, dzięki któremu nie zmęczymy się aż tak bardzo podczas jazdy.

Wiele osób decyduje się więc na zakup roweru, którego cena mieści się w granicach 6-7 tysięcy złotych. Cena ta nie jest zbyt wygórowana, więc rowery elektryczne z tego przedziału cenowego cieszą się największą popularnością. Specjaliści i ‘zapaleńcy’ rowerów często mogą pozwolić sobie na droższy model.

Trzeba jednak pamiętać, że cena roweru elektrycznego w znacznej większości przełoży się na jego jakość i na wygodę podczas jazdy.