Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji- kiedy jest niezbędne?

 Każdy z nas, zapewne nie raz, miał problem z drożnością odpływu w umywalce czy pod prysznicem. Kiedy domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanych efektów, warto sięgnąć po radę fachowców i pozbyć się zalegających osadów raz, a porządnie. W naszych rurach systematycznie gromadzi się tłuszcz, włosy, odpadki mimo, że zazwyczaj nawet o tym nie myślimy. Usługi udrażniania kanalizacji nie dotyczą wyłącznie, tak jak się mogłoby wydawać, rur. Studzienki, piony czy odpływy kanalizacyjne również wymagają regularnego usuwanie osadów. Starannie przeczyszczone instalacje zapewniają sprawne działanie systemu kanalizacyjnego i pełny komfort użytkowania.

Czyszczenie kanalizacji - ZOTO Warszawa

Odnośnie częstotliwości udrażniania kanalizacji zdania są podzielone. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważne konsekwencje może mieć zaniedbanie tej kwestii. Najczęstszymi skutkami lekceważenia tej kwestii jest cofanie się ścieków w syfonach, nieprzyjemny zapach, niszczenie materiału z którego zrobione są rury czy brak drożności. Chcąc uniknąć przykrych nieprawidłowości w funkcjonowaniu kanalizacji możemy podjąć samodzielne próby jej udrożnienia lub sięgnąć po pomoc fachowców. Jeśli nasze starania nie przyniosą zamierzonych rezultatów, bez skrupułów powinniśmy zadzwonić do hydraulika.

Jak czyścić kanalizację?

Jak fachowcy czyszczą i udrażniają kanalizację? W przypadku wewnętrznej kanalizacji najczęściej korzysta się z metody spirali elektrycznych, które w mechaniczny sposób usuwają nagromadzone złogi. Wszelkie zagięcia i kolanka rur nie stanowią przeszkody. Spirala bez problemu dociera do wszystkich miejsc, a średnica przewodów kanalizacyjnych również nie jest problematyczna. Innym sposobem wykorzystanie ciśnienia wody powyżej 100 bar. Udrożnienie ciśnieniowe rur kanalizacyjnych, bo taką nazwę ono nosi, jest przeznaczone tylko do instalacji, których stan techniczny na to pozwala. Do tej metody wykorzystuje się specjalnie dobrane dysze, umożliwiające wypłukanie różnego rodzaju zanieczyszczań. Zły stan rur niestety całkowicie wyklucza użycie tej metody, która w takim przypadku mogłaby spowodować więcej szkody niż pożytku.

Stały nadzór

Pamiętajmy jednak, że mimo dostępnych fachowych usług oczyszczania kanalizacji, lepiej nie doprowadzać do zaniedbania i zatkania przewodów. Dobrym pomysłem jest regularne kontrolowanie stanu naszej instalacji hydraulicznej. Specjaliści w zakresie swoich usług posiadają tzw. video inspekcje, dzięki której możemy poprzez nagranie z kamery zobaczyć wnętrze naszych przewodów wodociągowych i zdecydować o ewentualnym czyszczeniu i udrażnianiu rur. Regularnie kontrolując kanalizację możemy uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, które mogą zaskoczyć nas w najmniej odpowiednim momencie. Nawet jeśli takie usługi wiążą się z dodatkowymi kosztami-naprawdę warto!

Koszta czyszczenia

Jaki koszt poniesiemy? Ceny usług hydraulików są uzależnione od wielu czynników. W mieście zapłacimy więcej niż na wsi. Wybrana metoda czyszczenia ma duże znaczenie, ale o prócz niej w grę wchodzi także pora w jakiej skorzystamy z pomocy fachowców. Awarie zdarzają się również w nocy i wtedy musimy pogodzić się ze zdecydowanie wyższymi kosztami.