Zastosowanie elementów gumowych w pojazdach mechanicznych

Guma w pojazdach mechanicznych odgrywa bardzo ważną rolę. Wiele elementów zarówno tych o naprawdę dużych gabarytach, jak i tych niewielkich i zupełnie niepozornych, ale mimo wszystko niezbędnych, wykonanych jest właśnie z tego materiału. Od czego zależy rodzaj użytej gumy w pojeździe i dlaczego należy zwracać na to uwagę? Jakie elementy wykonuje się z kauczuku i jakie zalety ma wykorzystanie właśnie tego materiału? Sprawdź, jaką przewagę nad innymi materiałami ma guma i co decyduje o jej popularności w przemyśle mechanicznym.

Różne rodzaje gumy, różne zastosowanie i wytrzymałość

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że istnieje tak wiele odmian gumy. Każdy z rodzajów ma nieco inne zastosowanie, które wynika z tego, że dany rodzaj jest mniej lub bardziej odporny na czynniki zewnętrzne. Dlatego też należy bardzo rozważnie wybierać rodzaj kauczuku do pojazdów mechanicznych, aby mieć pewność, że dany gatunek na pewno wytrzyma odpowiednio wysokie temperatury i na pewno spełni wymagania mechaniczne oraz chemiczne. W przypadku nieodpowiedniego dobrania gumy do pojazdu mechanicznego, w celu wykonania konkretnego elementu wyposażenia, może dojść do usterki, która może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze lub podczas pracy w fabryce – w zależności od rodzaju i zastosowania samego urządzenia mechanicznego.

Producenci gumy i kauczuku oferują bardzo szeroki wybór wysokiej jakości materiałów tego typu. Co więcej, istnieje możliwość dorabiania form, można też zakupić wyroby gumowe na zamówieniezależnie od potrzeb klienta. Dostępne są gumy ogólnego użytku, czyli najbardziej podstawowe i uniwersalne, a także gumy silikonowe, olejowe, gumy EPDM czy kwasodporne. Każdy z rodzajów gum charakteryzuje się przede wszystkim wytrzymałością i elastycznością, której nie posiadają inne materiały. W zależności od tego, jaki rodzaj dokładnie zostanie wybrany, to dany element będzie miał nieco inną odporność na temperaturę, działanie czynników mechanicznych oraz działanie czynników chemicznych, na przykład rozpuszczalników, kwasów i innych substancji.

 Jakie elementy wykonuje się w pojazdach z gumy?części gumowe auta

Producenci pojazdów mechanicznych, przede wszystkim samochodów osobowych, podają, że wykonane z gumy jest aż około 60-70% pojazdu. Jest to zaskakująco duża liczba, w którą wielu osobom ciężko uwierzyć. Wydawać by się mogło, że pierwsze skrzypce w takich urządzeniach grają metal czy szkło oraz plastik i inne tworzywa sztuczne. Jednak to właśnie z gumy wykonane są wszelkie uszczelki zarówno przy karoserii, jak i w układzie wydechowym czy paliwowym paski klinowe, amortyzatory, elementy zawieszenia oraz węże i przewody, i oczywiście opony. Wszystko to razem sprawia, że guma w pojazdach mechanicznych dogrywa naprawdę istotną rolę. Wszystko dzięki temu, że jest to materiał bardzo odporny na czynniki zewnętrzne i na trudne warunki, a także ze względu na to, że guma jest bardzo elastyczna i może być po zużyciu przetwarzana i wykorzystywana w inny sposób.

Guma w pojazdach mechanicznych rzadko kiedy może być zastąpiona przez inny materiał. Trudno jest bowiem znaleźć inne tworzywo, które będzie jednocześnie tak bardzo wytrzymałe i elastyczne, i wytrzyma naprawdę wysokie temperatury. W samochodzie niektóre gumowe elementy są narażone na działanie temperatury o wysokości od 80 stopni Celsjusza do nawet 200 stopni Celsjusza. Ponadto w silniku, układzie paliwowym oraz napędowym na materiał gumowy oddziałuje wysokie tarcie, oraz różnego rodzaju substancje chemiczne, takie jak oleje, płyny chłodnicze, paliwo i wiele, wiele innych.