Prowadzenie gospodarstwa rolnego i uprawianie różnego rodzaju roślin wiąże się często ze stosowaniem różnych metod oraz środków pozwalających na ochronę roślin, oraz zapewnienie im coraz lepszych warunków do wzrostu i rozwoju.
Jednym z ważniejszych etapów prowadzenia uprawy jest nawożenie roślin i gleby. W tym celu można stosować różnego rodzaju środki nawożące, ale bez wątpienia tymi najpopularniejszymi i dającymi często najlepsze efekty są nawozy organiczne. Działają one kompleksowo na glebę, podnosząc jej żyzność poprzez pozytywny wpływ na jej właściwości fizyczne, chemiczne oraz biologiczne.
Maszyny marki UNIA wykorzystywane do nawożenia organicznego
Do rozprowadzenia nawozów organicznych na polu stosuje się różnego rodzaju specjalistyczne maszyny, które znacząco ułatwiają i przyspieszają ten proces. Są to różnego rodzaju rozrzutniki nawozu, np. firmy UNIA. Maszyny te wyposażone są w zbiornik na nawóz organiczny oraz system pozwalający na równomierne rozprowadzenie nawozu na terenie całego pola uprawnego. Dzięki temu ziemia zostaje równomiernie odżywiona, co z pewnością przyczyni się w przyszłości do lepszych plonów.
W ofercie firmy UNIA można znaleźć szeroki wybór różnych maszyn służących do nawożenia pól nawozami organicznymi. Aktualnie dostępnych jest pięć modeli rozrzutników:
- Jednoosiowe rozrzutniki nawozu
-
-
- APOLLO – podstawowy model o konstrukcji jednoosiowej, który idealnie sprawdzi się w małych i średnich gospodarstwach, w których użytkowany jest ciągnik o mniejszej mocy i wydajności.
- APOLLO PREMIUM – ulepszony model APOLLO, który charakteryzuje się większą ładownością, przez co sprawdzi się nawet w większych gospodarstwach, które nie dysponują dużym i mocnym ciągnikiem.
-
- Wieloosiowe rozrzutniki nawozu
-
- TYTAN 20/24 – jest to rozrzutnik o podwyższonej wytrzymałości, którego podwozie oparte jest na konstrukcji dwuosiowej. Dzięki temu jest on w stanie zabrać znacznie więcej ładunku i pracować z większą wydajnością niż modele jednoosiowe.
- TYTAN PREMIUM – to grupa rozrzutników PREMIUM, która obejmuje modele o pojemności od 5,5 do 14 ton. Maszyny tego typu mogą być wykorzystywane zarówno do nawożenia jak i pełnić funkcję przyczepy objętościowej podczas prac przy zbiorze zielonek.
- TYTAN 30/36 – to seria największych rozrzutników produkowanych w Polsce. Ich konstrukcja oparta jest na trzech osiach, a ładowność to nawet 20 ton. To sprawia, że są to maszyny do pracy w najtrudniejszych warunkach i w największych gospodarstwach rolnych. Rozrzutniki tego typu mogą również być używane jako przyczepy objętościowe tak jak modele PREMIUM.
Polecane nawozy organiczne
Nawozy organiczne cieszą się sporą popularnością wśród rolników, a to głównie za sprawą ich niesamowitych właściwości. Nawozami organicznymi, które dają najlepsze efekty, są:
- Obornik – dostarcza roślinom podstawowych składników pokarmowych takich jak fosfor, azot i potas. Dodatkowo zawiera on również wapń, magnez, żelazo i bor, a równomiernie rozprowadzony i przekopany z ziemią wpływa na tworzenie się próchnicy, a tym samym na żyzność gleby.
- Kompost – powstaje z roślin i biologicznych resztek kuchennych. Uważany jest za jeden z najlepszych nawozów, a to za sprawą tego, że zawiera wiele niezbędnych roślinom składników odżywczych i spulchnia glebę.
- Torf – jest źródłem próchnicy oraz rozluźnia strukturę gleb zwięzłych i zwiększa zwięzłość gleb piaszczystych.
- Nawozy zielone – są to szybko rosnące rośliny, które po ścięciu, rozdrobnieniu i płytkim przekopaniu rozkładają się w glebie, dostarczając różnych składników odżywczych.
- Nawóz kurzy – jest bogaty w różnego rodzaju związki mineralne, a w szczególności w azot. Przed użyciem wymaga on przefermentowania i rozcieńczenia, aby nie stosować zbyt dużego stężenia nawozu, które mogłoby zaszkodzić glebie.
W jakich okresach w roku można stosować nawozy organiczne?
Ogólna zasada mówi, że nawozy organiczne powinno się stosować przed okresem wegetacji roślin. Z tego względu najlepszą porą na nawożenie jest jesień lub bardzo wczesna wiosna. W przypadku gleb ciężkich jesienne nawożenie zwykle daje najlepsze efekty.
Z kolei gleby lekkie lepiej nawozić organicznymi nawozami na wiosnę. Jest to spowodowane tym, że obornik rozkłada się w lekkich glebach znacznie szybciej i po jesiennym nawożeniu azot i częściowo potas zostaje w znacznej części wymyty z gleby.