Prywatne ujęcie wody zdatnej do picia to niezwykły komfort dla każdego, kto mieszka w domu jednorodzinnym. Koszt takiej inwestycji jest różny, a wszystko zależy od rodzaju podłoża oraz głębokości wody w ziemi. Mimo wszystko inwestycja jest znacznie niższa niż staranie się o przyłącze z miejskiej sieci wodociągowej.
Sam proces wiercenia studni głębinowej nie jest trudny, ale koniecznie należy pamiętać o określeniu miejsca, w którym faktycznie znajduje się źródło wody. Nie można także zapomnieć o wykonaniu odpowiednich badań wody. Dlatego konieczne jest zlecenie wiercenia studni fachowcowi, który dopilnuje wszystkich szczegółów i wybuduje studnię, która będzie służyła przez wiele lat.
Wiercenie studni głębinowej – pierwsze przygotowania
Zanim przystąpimy do wiercenia studni głębinowej, konieczne będzie przygotowanie terenu oraz zebranie odpowiednich narzędzi. Istotne jest, aby określić zapotrzebowanie na wodę, a następnie sprawdzić, w którym miejscu znajdują pokłady wody. Bez tego budowa studni głębinowej nie ma sensu. Już do tych zadań warto wynająć fachowca, który wskaże najlepsze miejsce pod studnie.
W niektórych przypadkach świetnie sprawdza się również odwiert próbny, jako badanie profilu glebowego. Dzięki temu od razu będzie można stwierdzić na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, a także sprawdzić jej miąższość oraz granulację. To właśnie te dane pozwolą na wstępne rozpoznanie i ułożenie projektu głębokości oraz wydajności studni, co znacznie ułatwi oszacowanie kosztów jej wywiercenia.
Narzędzia przydatne przy wierceniu studni głębinowej
Studnie głębinową można wywiercić samemu, ale do tego zadania lepiej wynająć zewnętrzną firmę. Głównym powodem jest fakt, że do tego zadania konieczne są specjalistyczne narzędzia wiertnicze, które mogą obsługiwać tylko specjaliści. Po wywierceniu konieczne jest również umieszczenie w studni rury osłonowej i pompy umożliwiającej pobór wody. Do tych czynności powinno się wynająć fachowców. Studnie głębinowe można jednak budować na dwa sposoby – z rurą osłonową lub bez niej.
Istotne jest także zwrócenie uwagi na elementy użyte do budowy studni, które powinny być dostosowane do wszystkich parametrów technicznych – w tym przede wszystkim jej wydajności oraz głębokości.
Przebieg wiercenia studni głębinowej
Po znalezieniu odpowiedniego miejsca źródła wody, można rozpocząć pracę nad budową studni głębinowej. Jeśli posiadamy już odwiert próbny, znajdujący się w dobrym miejscu, warto go poszerzyć. Po rozwierceniu otworu fachowiec wpuszcza do środka rurę osłonową, a w do jej wnętrza wprowadza perforowaną rurę filtracyjną. To ona dosięga warstwy wodonośne. Dla usprawnienia działania rury filtracyjnej obsypuje się ją żwirem. Oprócz tego do odwiertu konieczne jest wprowadzenie pompy głębinowej – musi się ona jednak znajdować pod powierzchnią wody gruntowej, aby bez najmniejszego problemu mogła pełnić swoją funkcję.
W zbiorniku montuje się także zawory, które w razie ewentualnej awarii bądź problemu z jakością wody, odetną dopływ od rurociągów domowych. Warto pamiętać, że rura osłonowa musi znajdować się tuż pod powierzchnią gruntu i umieszczona w przygotowanej wcześniej obudowie z betonu lub plastiku odpornego na warunki atmosferyczne. To na tej obudowie montuje się wszystkie istotne elementy, których zadaniem będzie pompowanie wody ze studni – zamieszcza się na niej głowicę będącą połączeniem rurociągu tłocznego pompy z przyłączem wodociągowym oraz elementy zasilające pompę.
Jeśli decydujemy się na wykopanie studni głębinowej bez rury osłonowej, to montuje się jedynie rurę filtracyjną.
Wybór odpowiedniej pompy do studni – dlaczego jest konieczny?
Dobrze dobrana pompa pozwoli na zwiększenie wydajności studni oraz usprawni dopływ wody do instalacji domowej. Słabo działająca pompa może nie być w stanie przetransportować wody na wyższe poziomy, natomiast zbyt dobra będzie zużywała za dużo niepotrzebnej energii elektrycznej. W domach jednorodzinnych sprawdzą się w takim razie pompy głębinowe, zatapialne oraz samozasysające.
Dlaczego lepiej wywiercić studnię głębinową?
Własna studnia głębinowa to luksus dla wielu osób, a także mała inwestycja, która szybko się zwraca. Do jej wywiercenia warto zatrudnić profesjonalną firmę, gdyż jej pracownicy nie tylko znajdą odpowiednie miejsce do jej wybudowania, ale także zajmą się dopasowaniem wszystkich niezbędnych elementów usprawniających jej działanie.
Profesjonalnym wierceniem studni głębinowych zajmuje się firma Bestgum.