Turbiny wodne są podzielone na kilka rodzajów. Główny podział oznacza turbiny akcyjne (natryskowe) oraz reakcyjne (naporowe). Rodzaje turbin wodnych:
- Kaplana – śmigłowa – bardzo podobna konstrukcją do turbiny Francisa. Tę turbinę wykorzystuje się głównie w okrętach. Turbina taka może być pozioma i pionowa.
- Francisa – można ją wyprodukować w wielu rozmiarach, dzięki jej uniwersalności. Umożliwia to dopasowanie turbiny do konkretnej konstrukcji. Pionowe turbiny Francisa są wykorzystywane w małych elektrowniach wodnych. Poza tym, turbiny te stosuje się w spadkach małych, średnich i dużych.
- Peltona – turbinę tę wykorzystuje się do dużych spadów.
- Deriaza – istotną zaletą tej turbiny jest to, że po jej odwróceniu możemy ją wykorzystać jako pompę. Często, turbinę Deriaza stosuje się więc w elektrowniach szczytowo pompowych.
- Banki Michella– turbiny te stosowane są w małych elektrowniach wodnych oraz na spadach w odległości od 2 do 50 metrów, czyli w przypadku spadów średnich.
- Tesli – turbina, również nazywana talerzową, znajduje swoje zastosowanie w szeroko pojętej hydraulice.
Turbiny, dodatkowo mogą być dzielone ze względu na ich szybkobieżność. Wyróżnia się więc turbiny wolno, średnio oraz szybkobieżne. Tak samo, istnieją turbiny nisko, średnio oraz wysokospadowe.
Wykorzystanie turbin wodnych
Każdy rodzaj turbiny znajduje swoje zastosowanie w przemyśle. W naszym kraju, zazwyczaj w elektrowniach wodnych wykorzystuje się turbiny reakcyjne.
Najbardziej znane, powszechne zastosowanie turbin, to napędzanie prądnic w elektrowniach wodnych. Poza tym, częstym zadaniem turbin wodnych, jest także napędzanie wodnych młynów. Wiele turbin jest stosowanych w miejscach takich jak tartak lub zakłady produkcyjne. Rolą turbiny wodnej takim miejscu jest napędzanie pił mechanicznych.
Ilość kierowanej wody na turbinę odpowiada mocy elektrowni wodnej. Warto jednak pamiętać, że ilość wody, jaka znajduje się w różnych zbiornikach wodnych, często ulega zmianie. Powstawanie takich zmian uzależnione jest między innymi od tak zwanego źródła zasilania rzeki. Oznacza to, iż wpływ na ilość wody mają lodowce, inne, pobliskie zbiorniki oraz wszelkie wody gruntowe. Trzeba również podkreślić, iż wpływ na to ma również ukształtowanie terenu. Ilość opadów w ciągu roku oraz typ gruntu przy rzece także stanowią kryteria.
Podczas powstawania elektrowni wodnej, należy dokonać obliczenia odnośnie przepływu oraz określić wysokość spadu. Wybór przepływu każe nam podjąć decyzję pod względem ilości wody powodziowej, jaką jest w stanie przejąć zbiornik. Istotne jest również odpowiednie wybranie spadu. Największy spad jest oceniany jako najbardziej korzystny.
Wszystkie wyżej wymienione informacje mają wpływ na budowanie nowej elektrowni wodnej.
Turbiny wodne nie bez powodu wykorzystuje się w mikro elektrowniach wodnych.
Prądnice, które napędzane są przez turbiny, mogą znajdować się w:
- Elektrowniach szczytowo pompowych,
- Elektrowniach wodno zbiornikowych,
- Elektrowniach wodnych – przepływowych,
- Elektrowniach, które wykorzystują odpływy i przypływy.
Turbiny w energetyce wodnej
Turbiny wodne są wykorzystywane również w energetyce wodnej. Jest to dziedzina odpowiedzialna za wytwarzanie energii za pomocą turbin wodnych. Użycie tych urządzeń, gwarantuje nam wyprodukowanie ogromnej ilości energii elektrycznej. Ten sposób wytwarzania energii jest znany na całym świecie. Dzięki wykorzystaniu turbin w ten sposób, możemy znacznie przyczynić się do oszczędności kosztów oraz czasu. Generowane energii za pomocą turbin wodnych przyczynia się również do ochrony środowiska i zmniejszania zanieczyszczeń.