Samodzielna naprawa czy oddanie drona do specjalisty? Co się bardziej opłaca?

operator dronaKiedy chiński student Frank Wang (Wāng Tāo) stworzył swój pierwszy prototyp sterowanego ręcznie helikoptera, nie sądził, że pomysł zaledwie w ciągu kilku lat rozrośnie się do gigantycznej korporacji pod nazwą DJI, która oferuje najlepszej jakości drony, przeznaczonych do celów komercyjnych oraz rozrywkowych. Pomimo, że od momentu powstania firmy, czyli 2006 roku, urządzenia są coraz lepsze i wytrzymalsze, nadal podlegają usterkom. Warto wiedzieć czy wadliwy sprzęt można poddać samodzielnej naprawie czy lepiej zdać się na pomoc profesjonalnego serwisu.

Samodzielna naprawa drona DJI

Jeżeli posiada się podstawową wiedzę z zakresu funkcjonowania drona, można się pokusić o próbę samodzielnej diagnostyki. Z pewnością będzie to dobra opcja, jeśli mamy do czynienia z typem fizycznego szkodzenia, chociażby awarii jednego z silników czy wygięcia lub połamania śmigła w trakcie niekontrolowanego lotu. Dostępne na polskim rynku sklepy internetowe oferują sprzedaż części zamiennych, które pozostają kompatybilne z najpopularniejszymi modelami dronów DJI. Po oszacowaniu co dokładnie zostało uszkodzone, można zakupić nowe śmigła albo silniki, wymienić niezbędne podzespoły elektroniczne w postaci płyty głównej, regulatorów oraz kontrolerów, które wpływają na jakość lotu.

Jeżeli chce się samodzielnie ulepszyć swój model drona, można się zaopatrzyć w karbonowe albo kompozytowe śmigła, które są specjalnie utwardzone. Aby dodatkowo ochronić gimbal i wzmocnić podwozie można zakupić specjalne, usztywniające konstrukcję belki. Aby nie narazić się na oszustwo, warto korzystać tylko z zaufanych sklepów internetowych. Wówczas będzie się miało gwarancję, że zakupiony towar pochodzi ze sprawdzonego źródła, jest dobrej jakości i ponadto w bardzo atrakcyjnej cenie. W zależności od rodzaju i stanu zaawansowania usterki, koszt wymiany może wynosić od kilkudziesięciu do kilkunastu złotych. Warto pamiętać, że samodzielna naprawa dronów DJI wymaga odpowiedniego doświadczenia. W innym wypadku może się okazać się, że zmarnowało się cenny czas oraz pieniądze, a najlepszym pomysłem było wówczas skorzystanie z usługi serwisowej.

Czy warto skorzystać z profesjonalnego serwisu dronów?

Jeżeli się jest początkującym użytkownikiem dronów DIJ, nie posiada żadnego doświadczenia a tym bardziej nie ma się czasu, aby przyjrzeć się usterce, najlepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy. Warszawska firma Serwis dronów DJI zapewnia szybkie i skuteczne rozwiązanie problemu z niedziałającym dronem. Zajmuje się naprawą, m. in. modeli Phantom, Inspire, Mavic, Matrice, Spark i Osmo.

Dron DJI

Poza bezpośrednią obsługą klientów ze stolicy, zapewnia swoje usługi na obszarze całej Polski, oferując naprawę również w sposób zdalny. Jeżeli usterka jest na tyle specyficzna, że wymaga specjalnego zamówienia, rzetelna firma serwisowa zagwarantuje sprowadzenie oryginalnych części prosto od producenta. Poza niezbędną wymianą wad fizycznych, sprawdzona firma zajmująca się naprawą dronów DJI zapewni kalibrację oraz prawidłowe ustawienie każdego modelu. Koszt całej usługi będzie wyższy niż w przypadku samodzielnej naprawy czy chęci ulepszenia swojego drona, lecz jest najlepszą opcją do wyboru, jeżeli nie posiada się odpowiednich umiejętności oraz wolnego czasu.

Zazwyczaj każdy dobry serwis posiada również swój własny sklep z fabrycznie nowymi, oryginalnymi dronami DJI. W przypadku skorzystania z profesjonalnej pomocy, specjaliści powinni oszacować czy daną usterkę opłaca się poddać naprawie, czy może lepiej zakupić zupełnie inny, nowy model. Rynek cały czas dynamicznie się rozwija, oferując coraz lepsze, dokładniejsze i mniej awaryjne wersje dronów, których koszt może się równać wartości naprawy. Warto skonsultować wszystkie możliwe rozwiązania z wybranym sklepem, zajmującym się naprawą dronów DJI.