Pomieszczenia czyste dla farmacji

W czasach, gdy rosną wymogi dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, pojawiają się wciąż nowe rozwiązania, pozwalające całkowicie lub przynajmniej częściowo rozwiązać ów problem.

Jednym z takich rozwiązań są tzw. pomieszczenia czyste (Cleanrooms), które znaleźć mogą zastosowanie w różnych branżach, takich jak przemysł, elektronika lub farmacja. Czym cechują się pomieszczenia czyste? Jakie wymogi muszą spełnić takie pomieszczenia?

Czym cechuje się pomieszczenie czyste?

Głównym powodem, dla którego budowane są pomieszczenia czyste, jest spełnienie bardzo surowych norm prawnych oraz norm ISO, dotyczących jakości powietrza w danym pomieszczeniu. Celem kontroli jakości powietrza w takim pomieszczeniu jest zapewnienie ochrony produktu oraz całego procesu produkcyjnego przed zanieczyszczeniami, które mogą być zawarte w powietrzu, a które wpłynęłyby negatywnie na poziom sterylności, który musi być zachowany. Istotna jest też ochrona zdrowia pracowników biorących udział w procesie produkcji, oraz ochrona środowiska zewnętrznego przed szkodliwymi czynnikami, które mogą wytworzyć się w procesie produkcji i wydostać na zewnątrz, jeśli pomieszczenie nie będzie spełniało właściwych wymogów. Wykorzystanie możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, pomaga dostosować pomieszczenia czyste do najbardziej surowych wymogów, tak, by były one całkowicie bezpieczne. A jakie są cechy pomieszczenia czystego?

pomieszczenia czyste

W pomieszczeniu czystym musi zostać zachowany najwyższy poziom sterylności.

Według podstawowej definicji Cleanroom to pomieszczenie, w którym szczególnie mocno kontrolowany jest poziom jakości powietrza, pod kątem obecności zanieczyszczeń pyłowych i bakteryjnych. Cleanroom składa się z dwóch stref:

 • Strefa “czysta”, w której odbywa się zasadniczy proces produkcji, jest oddzielana od środowiska zewnętrznego, tak, by zapewnić mu ochronę przed szkodliwymi czynnikami.
 • Strefa klimatyczna ma z kolei za zadanie oczyszczać powietrze ze zbędnych zanieczyszczeń. W strefie klimatycznej konieczne są urządzenia ogrzewające i chłodzące, parowy nawilżacz powietrza, oraz filtry HEPA, które stosowane są przy wtłaczaniu powietrza do pomieszczenia.

Inne istotne cechy:

 • Zastosowane materiały nie mogą być źródłem dodatkowych zanieczyszczeń. Muszą być gładkie, niepylące, a także odporne na stosowane przy produkcji środki.
 • Również wykorzystywany w pomieszczeniu sprzęt, umeblowanie oraz wszelkie inne, znajdujące się w Cleanroomie przedmioty, muszą spełniać określone, surowe wymagania (najkrócej mówiąc, nie mogą być źródłem dodatkowych zanieczyszczeń).
 • Zastosowane w pomieszczeniu czystym nawiewy laminarne służą do miejscowej ochrony przed zanieczyszczeniami.
 • Ściany i sufity wyposażone są w panele z filtrowentylatorami.
 • Pomieszczenia są poddawane regularnej kontroli odnośnie tego, czy spełniają wymagania.
 • W czasie poszczególnych etapów produkcji w Cleanroomie znajdować się powinno jedynie tyle odpowiednio wykwalifikowanych osób, na ile jest to w danej chwili konieczne.
 • Ubiór personelu musi spełniać określone wymagania. Zakazane jest m.in. nakładanie makijażu i biżuterii.
 • Zminimalizowana zostać musi ilość trudno dostępnych przy sprzątaniu miejsc, półek itd.
 • Drzwi i okna muszą być całkowicie szczelne, konieczne jest zastosowanie tzw. śluz materiałowych i osobowych.

projektowanie cleanrooms

Projektowanie i montaż Cleanroom

W związku z faktem, iż pomieszczenia czyste mogą zostać wykorzystane w różnych branżach, ich specyfika może się od siebie nieco różnić. Nie jest to jednak problemem, gdyż istnieje możliwość zaprojektowania ich zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem klienta, tak, aby dopasować je do wymagań panujących w danej gałęzi przemysłu.

Z pomocą przychodzi firma Longar, która oferuje budowę pomieszczeń czystych, możliwych do zastosowania w farmacji oraz w przemyśle elektronicznym. W ofercie znajdują się na przykład Boxy Meltzera, pomieszczenia, które można przemieszczać wedle aktualnych potrzeb. Potocznie nazywane izolatkami, stosowane są w poważnych przypadkach zachorowań na szczególnie niebezpieczne choroby zakaźne lub przy leczeniu ofiar ataków bioterrorystycznych. Projekt pomieszczenia czystego oraz jego budowa odbywa się przy uwzględnieniu wysokich kryteriów jakości, co ma na celu zapewnienie wysokiego poziomu usług firmy, w ramach których m.in. montowane są nawiewy laminarne, systemy klimatyzacyjne, a także kontrolowany jest poziom czystości oraz regulacja przepływu powietrza w instalacjach.

Budowa Cleanroomów pomaga firmom spełnić wysoce wyśrubowane standardy odnośnie poziomu sterylności produkcji oraz ochrony zdrowia pracowników i środowiska zewnętrznego. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy pomoże w stworzeniu pomieszczenia, które pomyślnie przejdzie nawet najbardziej rygorystyczną kontrolę jakości.