Nowoczesne ogrzewanie w domu – przegląd technologii

Wraz z rozwojem technologii pojawiają się nowe sposoby ogrzewania w domu. Każdy potencjalny klient chciałby podjąć najsłuszniejszą decyzję. Nie jest łatwo połapać się w nowoczesnych koncepcjach ogrzewania, jest tego coraz więcej, a Internet zasypuje nas sprzecznymi wiadomościami. Pamiętać należy, że każda opcja ma swoje wady i zalety, warto przemyśleć i skupić się tym, na czym najbardziej nam zależy.

Ogrzewanie najnowszej generacji

Wzrasta zainteresowanie alternatywnymi sposobami ogrzewania domu. Tradycyjne metody takie jak ogrzewanie centralne, powoli wypiera nowa technologia. Pewna grupa ludzi nieśmiało spogląda na nowe pomysły, inni z kolei otwarcie promują nietradycyjne modele ogrzewania domu.

Ostatnio coraz bardziej popularne są ekologiczne sposoby ogrzewania, jedną z nich jest zastosowanie pompy ciepła, która pobiera energię z naturalnego źródła, jakim jest słońce. Siła energetyczna słońca mieści się pod wieloma postaciami zarówno w ogrzanym gruncie, wodzie, skałach, jak i powietrzu. Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła:

  • Powietrzne pompy ciepła – pobierają energię z powietrza, według statystyk spełniają za pomocą darmowej energii słońca do 75% jednorocznego zapotrzebowania domu na energię cieplną. Pozwala na racjonalne wykorzystanie oszczędności domu.
  • Gruntowe pompy ciepła – pobierają siłę energetyczną z wody, gruntu czy ze skał, służy im do tego poziomy albo pionowy wymiennik ciepła, tłumacząc, jest to rura umieszczona w ziemi czy położona poziomo na głębokości około 1,5 – 2m.

Wedle informacji podanych przez producentów, pompy ciepła powinny działać nawet do ponad 20 lat. Uważane jest za ogrzewanie tanie i praktyczne. Pompy cieplne są ekologiczne, gdyż nie emitują CO² do atmosfery. Mogą ogrzewać, ale i chłodzić dom oraz dostarczają gorącą wodę. Tę formę ogrzewania można łączyć z inną uzupełniającą metodą ogrzewania domu.

Drugą opcją są kolektory słoneczne próżniowe, czyli specjalne kolektory pracujące zimą dzięki posiadanej izolacji cieplnej. W naszym klimacie niestety kolektory nie sprawdzają się tak dobrze, jak w ciepłych krajach, dlatego, jeśli planujemy ocieplać nimi dom również zimą, to najlepiej zainstalować dodatkowo drugie inne ogrzewanie np. pompę, wówczas pełni ona funkcję uzupełniającą niedobory ciepła. Współpraca kolektora z innym ogrzewaniem może być korzystna i jest zdecydowanie ekologiczna. Jeśli decydujemy wyłącznie na kolektory próżniowe, to należy pamiętać o właściwym rozmiarze powierzchni pochłaniaczy energii słonecznej, wtedy też trzeba mieć wystarczająco dużo wolnego miejsca. Duże pochłaniacze, na razie są dość kosztowne.

Istnieje jeszcze popularne w Stanach Zjednoczonych ogrzewanie nadmuchowe. Działanie tej metody opiera się na maszynie, która podgrzewa powietrze. Dokładniej powietrze z pomieszczeń zostaje wchłonięte przez maszynę, podgrzane i wypuszczone z powrotem. Maszynę do ogrzewania nadmuchowego można kupić w coraz korzystniejszej cenie. Tylko niezbędna do działania energia może być droższa, zazwyczaj uzyskiwano ją za pomocą energii elektrycznej czy spalania paliwa. Dziś raczej stawia się na pompę ciepła, która jest bardziej wydajna. Urządzenie ogrzewania nadmuchowego pobiera i wypuszcza powietrze, używając kratek rozmieszczonych w domu, są one naprawdę mało widoczne.

Następną ciekawą metodą jest ogrzewanie ścienne, działające na zasadzie promieniowania. Do ścian montuje się rury, przez które później przepływać będzie woda osiągająca do 50oC. W taki sposób zostaje rozgrzana ściana. Ogrzewanie ścienne jest bardziej uznane od podłogowego, bo na ogrzanie domu nie potrzebuje aż tak dużo czasu, a więc szybciej można skorygować pożądaną temperaturę pomieszczenia. Podane metody nie wyczerpują całkowicie przedmiotu. Rynek ogrzewania rozwija się tak prężnie, że trudno nadążyć za innowacjami.