Kto może korzystać z mini żurawia?

Usługa, jaką jest wynajem mini żurawia, staje się aktualnie coraz popularniejsza. Jest to doskonały wybór dla osób potrzebujących  specjalistycznego sprzętu, który dzięki swojej mobilności poradzi sobie w każdych warunkach.

Obsługą mini żurawia zajmują się wykwalifikowani pracownicy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia i mają spore doświadczenie w jego obsłudze. Jest to szczególnie pomocne urządzenie dla osób prywatnych oraz niewielkich ekip remontowo-budowlanych, które nie potrzebują dużych żurawi i dźwigów, a szukają kompaktowego rozwiązania, które sprawdzi się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. 

Czym jest mini żuraw i jakie ma zastosowanie?

Mini żurawie to niewielkie, bardzo precyzyjne i zwrotne urządzenia. Są one ciekawą alternatywą dla tradycyjnych, wielkich i ciężkich żurawi budowlanych, które potrzebują dużo wolnej przestrzeni do pracy i są wykorzystywane głównie przy budowie większych budynków. Jednak w przypadku, gdy przestrzeń jest ograniczona lub prace odbywają się wewnątrz obiektów, tradycyjny żuraw budowlany będzie bezużyteczny.

Mini żuraw spisze się idealnie w takich miejscach, a dzięki swojej precyzji i zwinności, może być bardzo pomocnym rozwiązaniem także podczas montażu delikatnych elementów, takich jak szyby i okna. Mini żurawie oferują udźwig rzędu kilku ton, zasięg do kilkunastu metrów i wymagają niewielkiej przestrzeni. To czyni je bardzo przydatnymi maszynami, szczególnie podczas prac wykończeniowych wewnątrz budynków.

Dodatkowo mini żurawie mogą być wyposażone w koła, ale także w gąsienice, które sprawdzą się idealnie w grząskim i nierównym terenie budowy i jednocześnie zapewnią bardzo dobrą zwrotność maszyny, co przyda się w ciasnych przestrzeniach. Korzystanie z mini żurawia przy czynnościach budowlanych skutecznie skraca czas pracy, zwiększa poziom bezpieczeństwa, a także pozwala zredukować koszty.

żuraw

Gdzie wykorzystywane są mini żurawie?

Aktualnie mini żurawie bardzo często wykorzystywane są podczas montażu elementów konstrukcji budowlanych, szyb i różnego rodzaju przeszkleń. Dzięki wyposażeniu ich w specjalistyczne przyssawki próżniowe, mogą przenosić ogromne i ciężkie tafle szkła bez ryzyka ich uszkodzenia, co byłoby niemożliwe przy użyciu innych maszyn budowlanych. Masa mini żurawia jest bardzo niewielka, także bez obaw może on pracować w miejscach, gdzie podłoże jest delikatne i wrażliwe na uszkodzenia np. podłoga wewnątrz budynków.

Transport tego typu urządzenia na plac budowy jest bardzo prosty, a dzięki wyposażeniu go w koła lub gąsienice, porusza się on w podobny sposób jak zwykły wózek widłowy. Dodatkowo dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz zwrotności bez problemu przemieszcza się między pomieszczeniami wewnątrz budynku, a nawet mieści się w windach towarowych. 

Poza branżą budowlaną mini żurawie znajdują zastosowanie także w transporcie, halach magazynowych, zakładach produkcyjnych oraz wykorzystywane są również jako wsparcie dla większych dźwigów.

Kwalifikacje operatora mini żurawia

Każdy operator mini żurawia musi posiadać odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjne 2Ż – dla operatorów dźwigów samojezdnych. Aby je uzyskać, należy przejść specjalistyczne szkolenie, a następnie zdać egzamin z teorii oraz praktyki przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Zaświadczenia kwalifikacyjne operatorów są regularnie sprawdzane przy okresowej kontroli sprawności technicznej mini żurawi.

Niezbędnym elementem jest także doświadczenie zdobyte już na placu budowy pod nadzorem doświadczonego operatora mini żurawia. Oprócz umiejętności i uprawnień operator mini żurawia powinien mieć także pewne predyspozycje. Bardzo ważna jest precyzja oraz dobra sprawność manualna, a także poczucie odpowiedzialności, ponieważ od pracy operatora mini żurawia zależy powodzenie prac, ale także bezpieczeństwo współpracowników. Dlatego tak ważne jest, aby była to osoba opanowana i precyzyjna w swoich działaniach.

POLECAMY: Firma Cranelift oferuje profesjonalne usługi z wykorzystaniem mini żurawia w Poznaniu. Jesteśmy wykwalifikowanym i doświadczonym zespołem, który zapewni najwyższą jakość usług. Dysponujemy nowoczesnym i bardzo precyzyjnym sprzętem wysokiej jakości, wyposażonym w próżniowe przyssawki, które gwarantują bezpieczny i precyzyjny montaż przeszkleń, okien oraz innych elementów konstrukcji budowlanych na różnych wysokościach. Współpracujemy zarówno z klientami indywidualnymi jak i inwestorami realizującymi większe projekty budowlane. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z naszych usług.