Jak wybrać najlepsze buty do pracy?

Obuwie właściwie dobrane do miejsca i warunków pracy zapewnia dobrą ochronę i komfort użytkowania. Rynek oferuje szeroki asortyment w wyborze butów roboczych, specjalnie zaprojektowanych do charakteru wykonywanej pracy. Niewłaściwie wykonane obuwie wpływa na powstawanie zwyrodnień, przeciążeń oraz odczuwane zmęczenie nóg, a nawet dolegliwości kręgosłupa.  Warto zadbać o własne bezpieczeństwo i przy okazji zapewnić odpowiednią profilaktykę zdrowotną.

Obuwie robocze stosowane na zewnątrz

Jeżeli charakter wykonywanej pracy wymaga przede wszystkim przebywania na zewnątrz, należy szukać obuwia, które będzie dostosowane do panujących warunków atmosferycznych. W przypadku pracy w niskiej temperaturze, na nierównym podłożu, najlepiej zainteresować się butami, które zgodnie z normami BHP, zapewnią dobrą przyczepność oraz izolację. W dobrej jakości roboczych butach na zimę zewnętrzna powłoka skórzana jest nieprzemakalna, z podnoskiem bardzo wytrzymałym na uderzenia i wgniecenia. Buty posiadają wkładkę antyprzebiciową ze specjalnego włókna Kevlar. Podeszwa cechuje się właściwościami olejoodpornymi i antypoślizgowymi z kategorii SRC, co oznacza, że są odporne na poślizg zarówno na podłożu ceramicznym oraz ze stali. Zachowują ergonomiczny kształt, zapewniając właściwą absorpcję energii i pracę pięty. Wyściółka jest ocieplona ze sztucznego futra, a zastosowana tkanina doskonale wchłania pot, dbając o dobrą wentylację oraz zmniejsza ryzyko otarcia. W zależności od preferencji, dostępne są męskie buty wysokie, sięgające za kostkę albo buty niskie.

buty robocze

Bearfield trzewik ocieplany k14 s3 src.

Aby zadbać o odpowiednią ochronę stóp podczas wykonywania pracy w sezonie letnim, potrzebne są lekkie i wygodne buty robocze. W tym celu warto zainteresować się sandałami, które zwiększają wentylację podczas pracy w upalnej pogodzie. Pozbawione części metalowych, zapinane na rzep, pozwalają na pracę przy urządzeniach wysokiego napięcia, ale również znajdą zastosowanie w rolnictwie i leśnictwie. Sandały robocze posiadają również antypoślizgową i antystatyczną podeszwę o właściwościach olejoodpornych. Obydwa rodzaje obuwia mają podeszwę poliuretanową, dobrze wyprofilowaną o głębokich wyrzeźbieniach, co gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoki komfort użytkowania.

W szczególnie ciężkich warunkach pracy, na podmokłym terenie albo w wodzie, sprawdzą się wysokie buty cenionej marki irlandzkiej Portwest, zwane chest wader. Nazwa nawiązuje do ich niezwykłej długości, która może być regulowana za pomocą szelek. W ten sposób zapewniają szczelną ochronę nóg, sięgając aż po klatkę piersiową. Tego typu obuwie, wykonane z bardzo wytrzymałej mieszanki PVC oraz nitrylu, sprawia, że są całkowicie nieprzemakalne. Dodatkowo, są wzmocnione wkładką antyprzebiciową oraz stalowym podnoskiem, co pozwala na bezpieczne ich użytkowanie w przypadku pracy z ciężkimi przedmiotami. Buty wysokie chest wader są również świetną propozycją dla pracujących na wodzie marynarzy oraz rybaków.

buty robocze

Wygodne buty robocze

Rynek również oferuje szeroki wybór obuwia, stosowanego do pracy wewnątrz, zarówno w formie butów wysokich jak i sandałów. Najważniejszą cechą obuwia jest wykonanie podeszwy z domieszki poliuretanu oraz poliuretanu plastycznego, mającego specjalne oznakowanie w przepisach BHP jako PU/TPU. Dzięki temu buty zachowują bardzo dobrą przyczepność w przypadku poruszania się po gładkich powierzchniach w halach fabrycznych oraz również sprawdzą się przy pracy na pochyłościach, w pracy dekarskiej. Buty są odporne na poślizg na zaolejonych podłożach.

Dobrą alternatywą są buty robocze o podeszwie wykonanej z poliuretanu oraz gumy. Poza właściwościami antypoślizgowymi SRC, są odporne na kontakt z gorącym podłożem, którego temperatura wynosi nawet do 300°C, trwającym maksymalnie przez sześćdziesiąt sekund. Tego typu buty są wykonane z zewnętrznej powłoki, chroniącej przed iskrami, dlatego doskonale sprawdzą się w przemyśle lekkim, hutnictwie, przy spawaniu a nawet w akcji przeciwpożarowej.

Wysoki komfort i stała ochrona stóp

Dobrej jakości buty robocze, spełniające unijne normy, są przystosowane do pracy w każdych, nawet najtrudniejszych warunkach. Są głównie wykonywane bez elementów metalowych, co zapewnia im właściwości antystatyczne oraz antyelektrostatyczne. Posiadają świetnie wyprofilowaną podeszwę, zapewniając ulgę dla zmęczonych stóp podczas długotrwałej pracy stojącej lub dynamicznej. Warto zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie robocze letnie albo zimowe w sprawdzonych sklepach internetowych, sprzedających produkty BHP.