Jak przygotować stary sprzęt do oddanie na skup surowców wtórnych?

Ekolodzy biją na alarm! Wyłącznie w 2019 roku szacunkowy wynik elektrośmieci z całego świata wyniósł ponad 53 miliony ton. Tym samym każdy z nas wyprodukował ok. 7 kg tego typu odpadów.

Wśród statystyk zastanawiający jest jednak wynik oddanych do recyklingu sprzętu, który wyniósł 17 proc. Pokazuje to poważny problem z jakim musimy zmierzyć się jako konsumenci. Liczba kupowanie przez nas elektroniki nie maleje, a kolejne nowinki technologiczne powodują, że na wysypisku pojawiają się kolejne sprzęty.

Pamiętamy o tym, aby oddać te o większych gabarytach, ale pomijamy mniejszy sprzęt, który także nadaje się do recyklingu. Co należy więc zrobić, jeżeli posiadamy zbędny sprzęt zalegający w szafie lub piwnicy?

Jakie sprzęty przyjmie skup złomu?

Na samy wstępie należy podkreślić regulacje prawne z zakresu gospodarki odpadami. Polskie prawo wyraźnie zakazuje wyrzucania elektrośmieci do kosza razem z innymi śmieciami. Każdy sprzęt elektryczny dołączony do odpadów z gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa, może przynieść karę administracyjną sięgającą nawet do 5000 zł. Pierwszym rozwiązaniem dla uniknięcia kary jest oddanie zużytego sprzętu RTV/AGD do sklepu lub punktu PSZOK. Istnieje jednak bardziej korzystne z punktu widzenia klienta.

Jeżeli nie przemawiają do kogoś aspekty proekologiczne, warto zwrócić uwagę na ekonomię. Oprócz spełnienia prawnego obowiązku możemy pomóc w prawidłowej gospodarce odpadami, wesprzeć recykling, a przy tym zarobić kilka złotych. Zamiast pozbywać się dodatkowego zarobku warto zastanowić się nad wybraniem się do dedykowanego punktu. Wystarczy przekazać sprzęt elektroniczny firmie specjalizującej się w skupie złomu i surowców wtórnych. Taką możliwość wprowadzono, jako w pełni legalne rozwiązanie.

Do specjalnego punktu można oddać dowolny sprzęt RTV/AGD – bez większego znaczenia jakie ma gabaryty, przeznaczeni, czy jest sprawny lub po prostu chcemy się go pozbyć. Każde z zarejestrowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska złomowisko przyjmuje wszelkie sprzęty, z których w późniejszym czasie pozyskiwane są elementy nadające się do recyklingu.

Wśród najczęściej oddawanych do punktu skupu złomu i surowców wtórnych sprzętów RTV/AGD należy zaliczyć np.:

Duże AGD

  • pralki i suszarki,
  • zmywarki,
  • lodówki i zamrażarki,
  • kuchenki mikrofalowe,
  • piekarniki,
  • bojlery,
  • okapy kuchenne.

Małe AGD

  • odkurzacze,
  • czajniki elektryczne,
  • żelazka,
  • suszarki, lokówki, prostownice,
  • roboty kuchenne, miksery, blendery,
  • ekspresy do kawy.

Surowce wtórne pozyskane z elektrośmieci

Zakup nowego sprzętu zawsze wiąże się ze znalezieniem najlepszego sposobu na pozbycie się tego starego, zbędnego i zajmującego miejsce. Zamiast „wyrzucać” warto zdecydować się na oddanie go do specjalnego punktu skupu. Tak jak zostało to wcześniej wspomniane – jest to przede wszystkim okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Nie będzie to oczywiście zawrotna suma, jednakże jest to nadal interesująca kwota z punktu zarządzania budżetem domowym lub przedsiębiorstwa.

Warto także pamiętać, że elektrośmieci są bardzo niebezpieczne dla środowiska. Z tego też powodu należy je oddać do właściwego miejsca. Nie ma lepszego niż punkt skupu złomu i surowców wtórnych, gdzie specjaliści z zakresu recyklingu bez problemu zajmą się odzyskaniem odpowiednich, przydatnych surowców. Każdy sprzęt posiada bowiem bardzo cenne materiały i metale, które mogą posłużyć w produkcji kolejnych przedmiotów. Najlepiej zobrazuje to przykładowa lodówka, której prawidłowe przetworzenie może przynieść mniej więcej od 4 do 8 kg aluminium, w tym także do 20 kg stali. Ostateczna liczba zależna jest w głównej mierze od gabarytów.

złom

Jak przygotować sprzęt do oddania na skup surowców wtórnych we Wrocławiu?

Podczas oddawania pamiętajmy także, aby sprawdzić czy nie znajduje się jakakolwiek zawartość w danych przedmiotach np. pozostawiona żywność w lodówce lub woda w żelazku.

Chcąc skorzystać z usług punktu skupu surowców wtórnych we Wrocławiu możliwe jest osobiste dostarczenie niepotrzebnego sprzętu RTV/AGD. Jeżeli jednak posiadamy znaczną ilość, która przewyższa nasze możliwości samodzielnego przewozu, warto skorzystać z odebrania go przez firmę na wskazany adres. Wystarczy skontaktować się z przedstawicielem punktu skupu, którzy bez problemu zajmą się transportem starego sprzętu od nas