Zakłady pracy, w których uwaga skupiona jest zarówno na maszynach, jak i na ludziach to miejsce szczególnego zagrożenia przez wypadki komunikacyjne. Dlatego też transport w obrębie hal produkcyjnych powinien zostać szczególnie oznakowany. Do takie znakowania hal magazynowym wykorzystuje się specjalne znaczniki naklejane w postaci taśm podłogowych.
Trzy obszary komunikacyjne wewnątrz zakładów

Odpowiednie oznakowanie hal magazynowych to podstawa
Obszary służące do transportu i komunikacji można podzielić na trzy główne obszary, na których należy zwrócić szczególną uwagę, ze względu na zagrożenie jakie niesie za sobą wkroczenie w przestrzeń niedozwoloną. Pierwszym obszarem są bezpieczne miejsca. Te części zakładu przemyślane są jeszcze w fazie projektowej. Dzięki temu ciągi ruchu pojazdów oraz ruchu pieszego nie przecinają się lub robią to w niewielkim stopniu, aby zniwelować ewentualne kolizje. Bardzo istotne jest, aby ciągi komunikacyjne nie zaburzały także dynamiki pracy oraz pozostały w zgodzie z zasadą lean management i wiodącymi narzędziami wizualizacyjnymi miejsca — na przykład zasadą 5s. Naczelnym celem podziału na trzy obszary jest usprawnienie pracy poprzez przygotowanie dobrego oznakowania — wówczas zarówno piesi, jak i pojazdy mogą komunikować się sprawnie po obszarze zakładu. Warto zwrócić też uwagę na inne kwestie związane z pojawiającymi się trudnościami — na przykład przystosowanie tras. Wówczas unikniemy kolizji pojazdów, które będą jednocześnie cofać się i rozładowywać.
Co zrobić by właściwie oznakować przestrzenie?
Aby zachować właściwą komunikację w obrębie zakładu pracy — należy przestrzegać odgórnie ustalonych zasad, które wynikają z przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Według przepisów BHP pracodawca ma obowiązek, aby zapewnić opracowanie zasad ruchu w zakresie dróg wewnątrzzakładowych, które zgodne są z przepisami prawa o ruchu drogowym. W szczególności powinny zostać określone prędkości maksymalne pojazdów, które używane są na terenie zakładu — na drogach wewnątrz zakładowych oraz w pomieszczeniach zakładu. Dzięki skorzystaniu z oznakowania hal magazynowych specjalistycznymi kolorowymi taśmami podłogowymi — skrzyżowania, strefy manewru oraz miejsca rozładunku i załadunku zostaną jasno wyróżnione.
Jak wykorzystać znaczniki naklejane TLI?
Zachowanie bezpieczeństwa w zakładzie pracy to priorytet każdego pracodawcy, dlatego też na mocy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej — pracodawca zobowiązany jest, by do każdego stanowiska pracy wytyczono bezpieczne i wygodne dojście. Wysokość takiego dojścia na całej długości nie powinna wynosić mniej niż dwa metry — co oznacza tyle, że pojazdy, które poruszają się pomiędzy stanowiskami pracy ludzi, nie mogą zbliżyć się do owych stanowisk na odległość mniejszą niż dwa metry. To prymarna zasada, która wynika z BHP. Pracownik linii produkcyjnej powinien posiadać miejsce, by swobodnie się poruszać na linii stanowiska, biorąc pod uwagę swobodne wyminięcie współpracownika, które nie narazi nikogo na wypadek komunikacyjny.
Hale produkcyjne to miejsca, w których pracuje wiele osób. Ich uwaga skupia się na pracy wśród maszyn, które nie rzadko przy nieprawidłowym użyciu mogą stanowić źródło niebezpieczeństwa. Dlatego pracodawcy zobowiązani są do określenia zasad panujących w zakładzie. Przestrzegając Bezpieczeństwa i Higieny Pracy mają w obowiązku wykorzystanie kolorowych oznaczeń — w postaci taśm naklejanych na ziemi, aby wytyczyć drogi i ścieżki komunikacyjne. Wcielając w życie takie rozwiązania — pracownicy mogą swobodnie i bezpiecznie pracować każdego dnia bez narażania się na wypadki. Dodatkowo skorzystanie z różnokolorowych taśm pozwala oznakować wytyczoną wcześniej drogę dla konkretnych grup pracowników lub maszyn.