Jak ochronić przesyłkę przed deszczem?

Branża kurierska dynamicznie rozwija się na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat, co wynika m.in. z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii. Taki stan rzeczy nie zmienia jednak faktu, że wciąż należy liczyć się z czynnikami, które mogą doprowadzić do częściowego uszkodzenia lub nawet całkowitego zniszczenia przesyłki. Do zniszczenia przyczyniają się nie tylko czynniki mechaniczne (w tym np. obicie, stłuczenie itp.), ale także negatywne warunki atmosferyczne jak opady deszczu. W jaki sposób można temu zaradzić?

Co się dzieje z paczką podczas jej transportu?

Przeciętny odbiorca może nie zdawać sobie z tego sprawy, ale w rzeczywistości transport towaru między nadawcą a klientem jest długim cyklem; proces ten składa się z wielu etapów (faz). Jeśli chodzi o proces przesyłania paczki, standardowa procedura obejmuje m.in. takie fazy jak:

  • paczki są sortowane w magazynie,
  • przesyłka zostaje nadana w centrum dystrybucyjnym,
  • paczki są transportowane przez kuriera i dostarczane do klienta finalnego (ostatecznego odbiorcy).

Oczywiście klient nie jest bezpośrednio zaangażowany w ten proces. Zazwyczaj otrzymuje on jedynie powiadomienie za pośrednictwem poczty elektronicznej lub SMS. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas trwania całego tego procesu należy liczyć się z ryzykiem, że opakowanie zostanie uszkodzone. Często zdarza się, że przesyłki mokną w drodze. Przykładowo, może stać się to wskutek uszkodzenia innej paczki, w której znajduje się ciecz. Oprócz tego istnieje inne zagrożenie: przesyłki często mokną w sytuacji, gdy są przenoszone na zewnątrz podczas deszczowej pogody.

Na szczęście istnieje szereg środków, które możesz podjąć jako sprzedawca, by móc ochronić przesyłkę przed uszkodzeniem jej przez wodę.

Ochrona przesyłki przed deszczem – dlaczego jest to takie ważne?

Skuteczne zabezpieczenie przesyłki przed opadami deszczu jest bardzo ważne z różnych powodów. Po pierwsze, właściwa ochrona przed wilgocią to niższe ryzyko, że produkt zostanie zniszczony; dzięki temu zmniejsza się koszt obsługi reklamacji uszkodzonego towaru. Czynnik ten jest ważny, ale nie jedyny. Oprócz tego trzeba pamiętać również o kwestii wizerunkowej. Co to oznacza? Odpowiedź jest prosta: im więcej produktów zostanie uszkodzonych lub zniszczonych podczas transportu, tym więcej będzie niezadowolonych klientów. Jeśli opinie na ten temat zaczną pojawiać się w sieci, może to skutecznie ograniczyć możliwość rozwoju firmy oraz skutecznie zepsuć jej wizerunek.

Taki stan rzeczy oznacza, że odpowiednie zabezpieczenie przesyłki przed wilgocią to absolutne must have, jeśli chcesz jako sprzedawca zadbać o jakość świadczonych przez siebie usług. Dzięki takim pozornie nieistotnym działaniom można budować markę firmy.

Ochrona paczki przed wilgocią – w jaki sposób można osiągnąć ten cel?

Istnieje wiele sposobów na to, by móc skutecznie uchronić paczkę przed wilgocią. Do ciekawych rozwiązań należą pochłaniacze wilgoci z żelem krzemionkowym – tego typu rozwiązania mają na celu absorpcję wilgoci, która znajduje się w otoczeniu. Co ważne, kryształki żelu nie zmieniają właściwości transportowanej przesyłki. Oznacza to, że ich użycie nie powinno odbarwić przewożonego produktu czy zmienić jego zapachu. Oczywiście, jeszcze przed skorzystaniem z takiego rozwiązania warto zapoznać się z informacjami umieszczonymi na opakowaniu przez producenta.

Oprócz tego zalecane jest zapełnienie pustych przestrzeni w paczce z użyciem styropianu (np. w postaci chrupek styropianowych itp.). Wprawdzie takie działanie nie daje stuprocentowej gwarancji ochrony przed deszczem i wilgocią, ale jest w stanie ochronić towar także przed stłuczeniem, zgnieceniem czy spękaniem.

Folia stretch a ochrona przesyłki przed szkodliwym działaniem wilgoci

Ciekawym rozwiązaniem jest także folia stretch – rozwiązanie powszechnie stosowane w branży logistycznej. Stretch to rozciągliwy, a jednocześnie wytrzymały i dość elastyczny materiał, który:

  • chroni pudełko z przesyłką przed niechcianym otworzeniem podczas transportu,
  • zapewnia dyskrecję – dzięki czarnej folii osoby z zewnątrz nie zobaczą, jaki produkt znajduje się w środku.

Jeśli chcesz zadbać o bezpieczeństwo przesyłki podczas transportu, postaraj się, by dostawcą tego rodzaju opakowania był producent folii stretch z Polski. Jednym z nich jest przedsiębiorstwo CAST – ważny podmiot na krajowym rynku opakowań i folii. Jakość wyrobów oferowanych przez CAST potwierdzają certyfikaty, w tym m.in. ISO.