Gdzie buduje się szeregówki?

Osoby, który marzą o własnych czterech ścianach, coraz częściej biorą pod uwagę zamieszkanie w domu szeregowym. Oczywiście, nie jest to nowoczesne rozwiązanie budowlane, bowiem tego rodzaju budynki stawiane są od lat, ale tak naprawdę dopiero od niedawna docenia się ich zalety. Warto podkreślić to, iż największym plusem szeregówek jest ich dobra lokalizacja, która gwarantuje niesamowity komfort w codziennym życiu.

Przede wszystkim, położone są one najczęściej niedaleko centrum miasta, a więc mamy łatwy dostęp do kultury, sklepów branżowych, przedszkoli, szkół, kina, teatru czy ośrodków sportowych, tym bardziej iż możemy zazwyczaj korzystać z wielu funkcjonujących połączeń komunikacyjnych, zarówno autobusowych jak i tramwajowych, a ponadto do dyspozycji mamy jeszcze taksówki, które zawiozą nas w każde miejsce. Bywa, im szeregówki usytuowane są na już istniejących zamkniętych osiedlach domków jedno- lub wielorodzinnych, które przeważnie znajdują się na obrzeżach miasta, z dala od huku i gwaru miejskiego. Nie ulga wątpliwości to, że na dużych osiedlach znajdują się żłobek, przedszkole czy szkoła, co stanowi niesamowitą wygodę dla rodziców, którzy nie muszą się tułać po mieście, by znaleźć odpowiednią placówkę edukacyjną dla swych maluchów. Poza tym, zazwyczaj nieopodal szeregówek usytuowany jest się również park, w którym można odpoczywać i spędzać miło czas.

Z pewnością, tego rodzaju osiedla są bezpieczne, w związku z tym, że najczęściej są zlokalizowane w dobrych, a nawet luksusowych dzielnicach, gdzie nie mamy do czynienia z przestępczością. Oczywiście, większość z nich jest również monitorowana, co odstrasza potencjalnych złodziejaszków i innych przestępców, dlatego nie musimy się też przesadnie obawiać o swój dobytek, gdy wyjedziemy na wakacje. Poza tym, blisko mieszkający sąsiedzi mogą mieć oko na nasze mieszkanie. Nie zapominamy także o tym, że ruch na osiedlach szeregowych nie jest bardzo wzmożony, co wynika z tego, iż nie są usytuowane w centrum miasta, a co za tym idzie jest na nich mniejszy huk, smog czy nie słychać pisków hamujących samochodów lub dźwięku klaksonu, co mogłoby uniemożliwiać spokojny sen.

Jak widać, lokalizacja szeregówek odgrywa ważne znaczenie, gdyż zdecydowanie jest ich największym atutem. Dlatego ten typ budownictwa zyskuje z roku na rok coraz więcej zwolenników.

Zasady umowy deweloperskiej

Na początku trzeba powiedzieć o tym, iż większość umów deweloperskich jest zawierana w zwykłej formie pisemnej i nie ma postaci aktu notarialnego. W takim wypadku nabywca musi się liczyć z tym, iż istnieje pewne ryzyko związane z realizowaną inwestycją. Otóż, gdy nie sprawdzimy dobrze płynności finansowej zleceniodawcy, to jego wierzyciele mogą obciążyć daną nieruchomość hipotekę. A, co najgorsze decydując się na ten typ umowy, nie możemy dochodzić swoich praw w sądzie, gdyby deweloper nie wywiązał się z obowiązków ściśle określonych w umowie. Jedynie możemy zażądać zwrotu wniesionego wkładu pieniężnego i odszkodowania, ale skuteczność naszych roszczeń w dużej mierze będzie zależała od kondycji firmy deweloperskiej.

oswietlone-domy-szeregowe

Dlatego, aby ograniczyć wystąpienie ryzyka, warto rozważyć zawarcie umowy z deweloperem w formie aktu notarialnego, a następnie dokonać wpisu do ksiąg wieczystych roszczenia o ustalenie odrębności lokalu i przeniesienie jego własności na nabywcę, ale w stanie wolnym od wszelkich zobowiązań. Trzeba powiedzieć o tym, iż w świetle prawa zarówno nabywca jak i sprzedający są tak samo ważni. Jednakże w praktyce często okazuje się, że deweloper z racji tego, iż jest silniejszy, wykorzystuje sytuację i narzuca klientowi niekorzystne warunki umowy. Odbiorca, który nie ma innej opcji, aby posiadać własny domek szeregowy, zwykle się zgadza na wszytko, co proponuje mu zleceniodawca. Niestety zapisy w umowie zwykle są krzywdzące dla niego, a nawet i niezgodne z prawem.

Bezwzględnie przed podpisaniem umowy deweloperskiej trzeba ją uważnie przeczytać, a nawet zlecić jej ekspertyzę prawnikowi, którymi zajmuje się na co dzień takimi kontraktami. Przede wszystkim, sprawdzi on czy umowa nie zawiera kruczków prawnych i czy nie szkodzi naszym interesom. Oczywiście, należy również podkreślić to, że umowy deweloperskie występują w różnej formie, gdyż mamy do czynienia z kontraktami przedwstępnymi, realizacyjnymi, przyrzeczenia sprzedaży, a czasami są również zawierane umowy, w których nie są ściśle określone obowiązki dewelopera i nabywcy.

Z pewnością, w umowie muszą być podane pełne dane obu stron, przedmiot umowy, zobowiązania dewelopera i kupującego, cena domu, a także wysokość i harmonogram płatności, czas realizacji inwestycji. Poza tym, nie ulega wątpliwości to, że zawierana jest ona w dwu jednobrzmiących egzemplarzach.

Zalety i wady domów szeregowych

W ostatnim czasie można zauważyć, iż coraz bardziej powszechne stają się domy szeregowe, które stanowią wspaniałą alternatywę dla ciasnych mieszkań w bloku czy domu wolnostojącego. Oczywiście, posiadają one zarówno wady jak zalety, które trzeba uważnie przeanalizować przed podjęciem decyzji o zamieszkaniem w tego typu domu. Z pewnością, nasz wybór powinien być dobrze przemyślany, by później nie musieliśmy narzekać na swoje cztery ściany.

domki-szeregowe

Jakie są plusy domków szeregowych?

Zacznijmy od tego, iż domki szeregowe posiadają pewne cechy domków wolnostojących, gdyż podobnie jak one mają osobne wejście. Poza tym, ogromnym plusem jest własny ogródek, z którym nie może się równać nawet największy balkon w bloku. Przede wszystkim, możemy w nim poustawiać huśtawki dla dzieci, a także zrobić altankę, w której będziemy odpoczywać podczas ciepłych dni. Warto także podkreślić to, iż na budowę domu szeregowego jest potrzebniejsza znacznie mniejsza działka niż na postawianie domu wolnostojącego, w związku z czym zaoszczędzamy pieniądze, które możemy przeznaczyć np. na aranżację wnętrz w mieszkaniu. Na obniżenie kosztów ma również wpływ to, że domy szeregowe posiadają wspólne ściany.

Kolejną sprawą godną poruszenia jest lokalizacja tego typu domu. Otóż, najczęściej zlokalizowane są one na obrzeżach miasta lub umiejscowione są na zamkniętych osiedlach miejskich, gdzie panuje spokój. Ponadto, łatwo się stamtąd dostać do centrum dzięki świetnej komunikacji. Oprócz tego, w tego typu domkach możemy się czuć bezpiecznie, dzięki temu że mieszkania są ze sobą zespolone. A, co najważniejsze taki typ budownictwa sprzyja zacieśnianiu więzi międzyludzkich i powstawaniu przyjaźni.

Jakie są wady domków szeregowych?

Przede wszystkim, minusem domów szeregowych jest długi czas budowy, co jest bardzo uciążliwe, gdy nie mamy, gdzie mieszkać. Warto również podkreślić to, iż zazwyczaj też nie posiadamy wielkiego wpływu na projekt domu. Nie możemy też w pełni decydować o wyglądzie zewnętrznym budynku. Trzeba również powiedzieć o tym, iż ze względu na to, że sąsiedzi mieszkają bardzo blisko nas, nasza prywatność jest ograniczona. Oczywiście, problem mogą stanowić tereny wspólne, czyli np. plac zabaw dla dzieci, w związku z tym, iż nie należą tak naprawdę do nikogo, często są zaniedbane, ponieważ nikt nie poczuwa się do odpowiedzialności za dbanie o ich wygląd. Do tego jeszcze dochodzą zwykle wysokie i niewygodne schody, a co najgorsze w przypadku tego typu domów raczej nie ma mowy o rozbudowie, która jest ona bardzo uciążliwa.