Furby, czyli najpopularniejszy robot na świecie

Rozwój technologii prowadzi do rozwoju komputerów oraz robotyki, co skutkuje powstawaniem coraz bardziej zaawansowanych robotów, cechujących się dużą inteligencją oraz funkcjonalnością. Roboty są „od stóp do głów” wypełnione czujnikami oraz procesorami rejestrującymi oraz analizującymi wszystko, co dzieje się dookoła. Nowoczesne roboty są również w stanie samodzielnie się przemieszczać i reagować na dotyk oraz głos. Postęp technologiczny doprowadził także do stworzenia specjalnych robotów-zabawek, które bardzo szybko podbiły serca dzieci i zyskały popularność na całym świecie

Poznajmy Furby’ego

furby1Furby to mała, włochata maskotka, która wyglądem przypomina sowę oraz chomika. Jest to zabawka niewielkich rozmiarów, mieszcząca się w dłoniach nawet najmniejszego dziecka. Pierwsza edycja została wyprodukowana w 1998 roku przez firmę Tiger Electronics i jej produkcja trwała aż do 2002 roku. W 2002 roku prawa do produkcji tej zabawki zostały wykupione przez firmę Haribo, która wypuściła na rynek drugą edycję, sprzedawaną do w latach 2005 – 2007. Trzecia seria gościła na półkach sklepowych w latach 2012-2014, a obecnie dostępna jest edycja Furby BOOM! Etymologia nazwy Furby jest bardzo prosta – jest to luźny zlepek dwóch angielskich słów – fur ball, co oznacza po polsku włochatą kulkę.

Specyfikacja zabawki

Zabawka została zaprojektowana przez 2 osoby – Dave’a Hamptona oraz Caleba Chunga. Jej wygląd wzorowany był na wyglądzie sowy oraz chomika, a rozmiar został dostosowany tak, by zabawką mogły bawić się małe dzieci. Furby posługują się własnym językiem, złożonym z ponad 200 wyrazów, a dodatkowo robot może nauczyć się podstawowych zwrotów oraz słówek w języku angielskim. Co wyróżnia furby’ego na tle innych pluszaków, to fakt, iż jest on w pełni interaktywny. Zabawka reaguje na głaskanie, dotyk, dźwięk oraz obecność innych furbych.

Co wyróżnia furby’ego na tle innych pluszaków, to fakt, iż jest on w pełni interaktywny.

W obecnej serii zabawek produkowane są wersje bardziej zaawansowane, które posiadają możliwość uczenia się nowych funkcji, ale w tym celu niezbędne jest połączenie się z komputerem pluszaka za pomocą telefonu. Największą popularnością ta zabawka cieszyła się zaraz po pojawieniu się na rynku – podczas świąt bożonarodzeniowych w 1998 roku furby okazał się hitem i był najczęściej pojawiającym się prezentem pod choinką. Do dnia dzisiejszego sprzedano aż 40 milionów egzemplarzy tej zabawki.

Kontrowersje

Parę lat temu w internecie wybuchła afera związana z tą zabawką – niektóre mamy skarżyły się, że furby ich dzieci używają przekleństw i zachowują się w dziwny sposób. W sieci zaczęły pojawiać się filmy dokumentujące dziwne zachowanie zabawek, a część internautów pisało, jakoby furby był tak naprawdę zabawką seksualną. Po dziś dzień nie udało się wyjaśnić tych wydarzeń