Instalacja fotowoltaiczna, inaczej określana jako instalacja PV, to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim osób prywatnych. Zainstalowanie własnej elektrowni słonecznej na posesji z pewnością przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, a także pozwoli na wyprodukowanie własnego prądu. Czy warto wybrać instalację PV jako sposób na uzupełnienie zapotrzebowania na prąd? W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?
Instalacja fotowoltaiczna to niezwykle opłacalna inwestycja, której zwrot widać już w przeciągu kilku miesięcy. Panele słoneczne wraz z resztą sprzętu pozwalają na wyprodukowanie prądu, a następnie jego wykorzystanie i odsprzedanie nadwyżek. Jednocześnie sama instalacja jest ekologiczna, a w procesie wytwarzania energii elektrycznej, nie zachodzą żadne procesy, które mogą zanieczyścić środowisko naturalne.
Instalacja fotowoltaiczna – ekologiczne źródło energii
Instalacja fotowoltaiczna dla wielu osób prywatnych oznacza pełną niezależność energetyczną, a także maksymalne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na zainstalowanie domowej elektrowni, która będzie dostarczała energię elektryczna w ekologiczny sposób.
Porównując różne metody ekologicznego wytwarzania prądu, instalacja PV jest jedną z najlepszych oraz stosunkowo tanich. Jednocześnie dodatkowe korzyści płynące z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej skutecznie zachęcają do tej inwestycji. Instalacje fotowoltaiczne wyróżnia także lekka i atrakcyjna konstrukcja oraz brak konieczności obsługi ręcznej. W przypadku tak ekologicznego rozwiązania, zmniejszenie kosztów eksploatacji następuje w bardzo krótkim czasie.
W jaki sposób działa instalacja fotowoltaiczna?
Teoretycznie działanie instalacji PV jest niezwykle proste. Panele słoneczne, które są montowane w mocno nasłonecznionym miejscu posesji (najczęściej na dachu lub otwartej przestrzeni przy gruncie) pochłaniają promieniowanie, a następnie przekształcają je w energię elektryczną. W praktyce jednak same panele słoneczne nie są w stanie zmienić promieniowanie w prąd, który będzie płyną w instalacji elektrycznej budynku. Konieczny jest do tego specjalny inwerter bezpośrednio konwertujący energię z promieniowania słonecznego na elektryczną w postaci prądu oraz napięcia stałego. Bez inwertera oraz specjalnych bezpieczników, instalacja fotowoltaiczna nie będzie działa odpowiednio.
Falownik kontroluje również czy w naszej sieci elektrycznej nie dochodzi do żadnej awarii, a w przypadku jej wystąpienia – automatycznie się wyłącza, chroniąc całą instalację przed przepięciami.
Obecnie w instalacji PV wykorzystuje się technologie polikrystaliczne oraz monokrystaliczne.
W przypadku domowej elektrowni warto pamiętać, że nadwyżek prądu wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną nie magazynujemy w domu. Nadwyżki są przesyłane do miejskiej sieci energetycznej, a dzięki specjalnemu licznikowi istnieje możliwość odsprzedania ich elektrowni. Możemy jednak przekazać w ten sposób tylko część energii, dlatego niezmiernie ważne jest prawidłowe oszacowanie zapotrzebowania energetycznego klienta i dopasowanie mocy instalacji do realnych potrzeb danego miejsca.
Czy instalacja PV jest opłacalna?
Coraz więcej osób decyduje się na instalację własnej sieci fotowoltaicznej ze względu na jej opłacalność. Instalacja fotowoltaiczna jest nie tylko ekologiczna, a dzięki nowoczesnym technologiom wykorzystywanym przy jej montażu, będzie poprawnie funkcjonowała niezależnie od warunków pogodowych. Mimo tego, że początkowy koszt zakupu instalacji jest wysoki, warto wiedzieć, że inwestycja zwraca się w całości po kilku latach, a oszczędność na rachunkach za prąd wynosi średnio 40 do 50 tysięcy złotych. Dodatkowo aż 18 procent kosztów instalacji można odpisać od PIT.
Zalety instalacji PV – sposób na uzupełnienie zapotrzebowania na prąd?
Posiadanie instalacji PV to jeden z najlepszych sposobów na uzupełnienie zapotrzebowania na prąd. Biorąc pod uwagę podwyżki cen za energię elektryczną, warto posiadać domową elektrownię, która dostarczy wystarczającą ilość prądu do naszych gniazdek. W przypadku instalacji fotowoltaicznej produkcja własnej energii elektrycznej przyczyni się do obniżki rachunków za prąd, a także pozwoli na odsprzedanie nadwyżek energii publicznej sieci elektrycznej.
Dzięki temu, że niemal każdy może starać się o odpowiednie dofinansowanie do kupna oraz instalacji fotowoltaicznej, na to ekologiczne rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób. Instalacja PV działa bez zarzutu przez lata, niezależnie od warunków pogodowych. Nowoczesne technologie pozwalają na dostosowanie poszczególnych modułów do poziomu nasłonecznienia, aby jak najmocniej wykorzystać działanie paneli słonecznych.
Jeśli zatem z różnych powodów szukamy sposobów na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego w naszym domu – instalacja fotowoltaiczna idealnie się do tego nadaje.