Obecnie świat coraz bardziej zmierza w kierunku ekologii, oszczędzania energii oraz produkowania jej z odnawialnych źródeł energii.
Bez wątpienia ogromnym skokiem technologicznym w tym zakresie było stworzenie różnego rodzaju systemów i urządzeń pozwalających na produkowanie energii cieplnej na własny użytek w gospodarstwach domowych. Do tego typu rozwiązań zaliczyć można bez wątpienia pompę ciepła, która jest bardzo ekologicznym i skutecznym systemem ogrzewania wnętrza. Warto więc wiedzieć, dlaczego jest to tak opłacalne rozwiązanie, czy decydując się na tego typu inwestycję, można starać się o dotację, jak uzyskać takie dotacje, komu one przysługują oraz ile wynosi kwota dotacji na montaż pompy ciepła?
Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła?
Inwestowanie w pompę ciepła to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala uzyskać spore oszczędności na rachunkach za ogrzewanie oraz przyczynia się do ochrony środowiska. Szacuje się, że korzystanie z pompy ciepła w sprzyjających warunkach pozwala zredukować roczne koszty ogrzewania nawet o 50% w stosunku np. do kotłów gazowych. Pompy ciepła wykorzystują energię z otoczenia, taką jak ciepło z powietrza lub gruntu, do ogrzewania budynku. Jest to bardziej efektywne niż korzystanie z tradycyjnych źródeł energii, takich jak węgiel lub gaz, ponieważ pompy ciepła korzystają z darmowej energii zgromadzonej w otoczeniu i jedynie w minimalnym stopniu zużywają energię elektryczną w sytuacji, gdy ciepło zmagazynowane np. w gruncie jest niewystarczające. Ponadto, pompy ciepła emitują mniej dwutlenku węgla niż tradycyjne systemy grzewcze, co przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Czy można dostać dofinansowanie na montaż pompy ciepła?
Różnego rodzaju systemy grzywacze i nie tylko, które oparte są na odnawialnych źródłach energii to bardzo ekologiczne rozwiązania, które w przyszłości z pewnością staną się podstawowym sposobem pozyskiwania energii. Z tego też względu tak wiele krajów w tym także Polska decyduje się na stworzenie programów, które oferować będą różnego rodzaju dofinansowania montażu pompy ciepła. W Polsce można korzystać z tego typu dotacji, które często pozwalają skutecznie zredukować finalne koszty tego typu inwestycji, co skutecznie zachęca coraz więcej osób do modernizacji systemu ogrzewania w swoim gospodarstwie domowym lub wybierania bardziej ekologicznych alternatyw takich jak pompa ciepła już na etapie budowy domu.
W przypadku montażu pompy ciepła w nowych domach inwestorzy mogą korzystać z takich programów jak np. Moje Ciepło, który stworzony został przez Narodowy Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku starszych domów, w których przeprowadza się modernizację systemu ogrzewania, można skorzystać z programu Czyste Powietrza, w ramach którego można uzyskać dotację na montaż pompy ciepła. Dofinansowanie montażu pompy ciepła w przypadku budynków wielorodzinnych przewidziane jest z kolei w programie Ciepłe Mieszkanie.
Jak uzyskać dotację na montaż pompy ciepła?
Proces ubiegania się o dotacje na montaż pompy ciepła może się nieco różnić w zależności od tego, z jakiego programu chcemy w tym celu skorzystać. Zazwyczaj jednak procedura jest dość podobna i opiera się w znaczącej części na złożeniu odpowiedniego wniosku w ustalonym terminie, wraz z wszelkimi niezbędnymi dokumentami i załącznikami. Po tym etapie wniosek jest rozpatrywany i jeśli decyzja będzie pozytywna, inwestor otrzyma dofinansowanie w kwocie, jaka przewidziana jest w warunkach danego programu.
Komu przysługują dotacje na pompę ciepła?
Dotacje na pompy ciepła mogą przysługiwać zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. W Polsce, dotacje na montaż pomp ciepła są udzielane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach różnych programów. W przypadku osób prywatnych mogą one ubiegać się o dofinansowanie na modernizację istniejących systemów grzewczych lub na budowę nowych budynków. Firmy mogą natomiast ubiegać się o dofinansowanie na inwestycje związane z efektywnością energetyczną.
Na rynku są firmy, które oferują doradztwo w zakresie pozyskania pompy ciepła. Jedną z takich firm jest MCE, która poza montażem i serwisem pomp ciepła w Oświęcimiu, pomaga w pozyskaniu dotacji.
Ile wynosi dofinansowanie na montaż pompy ciepła?
Wysokość dofinansowania na montaż pompy ciepła będzie się różniła w zależności od danego przypadku i programu, z jakiego dany inwestor korzysta. Program Moje Ciepło przewiduje kwoty w zakresie od 7 do nawet 21 tysięcy złotych na zakup i montaż pompy ciepła, program Czyste Powietrze oferuje do 13 500 zł, lub w przypadku beneficjentów, którym przysługuje dofinansowanie o podwyższony poziomie nawet 18 000 zł, a w przypadku programu Ciepłe Mieszkanie, w zależności od dochodów inwestorów nie więcej niż 15, 25 lub 37,5 tysięcy złotych.