Dla jakich zwierząt przeznaczona jest sianokiszonka?

Kluczem do osiągnięcia sukcesu w hodowli zwierząt w gospodarstwie jest zapewnienie im odpowiedniego pożywienia. Pasza dla zwierząt powinna zawierać wszelkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju zwierząt składniki odżywcze, minerały oraz witaminy. Pożywienie niskiej jakości lub takie, które nie zaspokaja w pełni zapotrzebowania zwierząt na wszelkie niezbędne składniki, będzie miało negatywny wpływ na zdrowie i rozwój zwierząt.

Z tego też względu coraz więcej osób decyduje się na wybór sianokiszonki jako głównego pokarmu dla zwierząt. Warto więc wiedzieć czym jest sianokiszonka, jak wykorzystuje się ją w gospodarstwie, jakie zwierzęta mogą ją spożywać, jakie ma wartości i czy warto ją stosować?

Co to jest sianokiszonka?

Sianokiszonka to fermentowana objętościowa pasza, która charakteryzuje się zróżnicowaną wartością odżywczą w zależności od tego, z jakiej zielonki jest ona wykonana. Przygotowuje się ją z roślin podsuszonych o zawartości 40 – 60% suchej masy. Jeśli w procesie produkcji wykorzystamy młodą zielonkę, pasza będzie bardziej kwasowa, będzie posiadała więcej substancji odżywczych. Z kolei sianokiszonka wykonana z późno koszonej zielonki będzie miała większą zawartość włókna. Z tego też względu pasza z młodej zielonki będzie dużo lepszym rozwiązaniem dla zwierząt o większym zapotrzebowaniu energetycznym. Sianokiszonkę przygotowuje się najczęściej w belach, pryzmach lub specjalnych silosach, w których muszą panować odpowiednie warunki niezbędne do prawidłowego przebiegu procesu fermentacji. Z tego też względu sianokiszonkę na czas przechowywania i fermentacji zabezpiecza się i odizolowuje, do czego służy najlepsza folia do sianokiszonki

Jak wykorzystuje się sianokiszonkę w gospodarstwie?

Sianokiszonka to pasza, która po odpowiednim przygotowaniu posiada bardzo atrakcyjny dla zwierząt smak i aromat. Ponadto zawiera ona wszelkie niezbędne dla zwierząt składniki odżywcze, minerały i witaminy, co sprawia, że jest alternatywą dla siana, szczególnie w okresie zimowym, gdy zwierząt nie mają dostępu do świeżej trawy. Z tego też względu w wielu gospodarstwach, w których hoduje się różnego rodzaju zwierzęta hodowlane, wykorzystuje się sianokiszonkę jako podstawowy pokarm. 

Jakie zwierzęta mogą jeść sianokiszonkę?

Odpowiednio przygotowana sianokiszonka może być podstawą żywienia m.in. bydła mlecznego, mięsnego, czy też koni. Pokarm ten jest doskonałym zamiennikiem siana i idealnie sprawdza się szczególnie w przypadku tych zwierząt, które są dość wybredne w kwestiach pożywienia. Mocny i atrakcyjny smak i aromat sprawiają, że żadne zwierzęta w gospodarstwie nie oprą się tak atrakcyjnej paszy, jaką jest sianokiszonka. 

Wartości odżywcze sianokiszonki

Sianokiszonka to pasza, która posiada wiele cennych wartości odżywczych, minerałów i witamin, o ile zostanie przygotowana w prawidłowy sposób i będzie przechowywana w odpowiednich warunkach. Wartości odżywcze tego typu paszy będą się też nieco różniły w zależności od wykorzystanej w produkcji zielonki. Pasza tego typu zawiera zazwyczaj aż 75 – 85% wody, co jest bardzo dużą ilością w stosunku do siana, które zawiera jej zazwyczaj jedynie 15 – 18%.

Czy warto stosować sianokiszonkę?

Sianokiszonka to pasza, która jest bardzo dobrym zamiennikiem siana i sprawdza się w przypadku większości zwierząt w gospodarstwie. Do jej największych zalet można zaliczyć z pewnością:

  • Wysoką wartość odżywczą, która jest mocno zbliżona do świeżej trawy,
  • Wysoką wilgotność, przez co nie występuje pylenie, co jest bezpiecznie dla alergików,
  • Strukturę zbliżoną do trawy, czyli miękkie źdźbła, które nie stanowią żadnego problemu nawet dla starszych zwierząt mających pewne problemy z uzębieniem i tym samym z przeżuwaniem pokarmu,
  • Bardzo dobre walory smakowe i aromat, który zachęca nawet najbardziej wybredne zwierzęta do spożywania paszy,
  • Brak alergenów w postaci kurzu, pleśni, grzybów czy różnego rodzaju drobnoustrojów,
  • Niski poziom cukru, co jest bardzo bezpieczne dla zwierząt,
  • Możliwość zmniejszenia udziału pasz treściwych w diecie z uwagi na wysoką wartościowość sianokiszonki,
  • Dostarczanie cennej rezerwy wolnouwalnianej energii i substancji odżywczych.

Wszystkie te zalety sprawiają, że stosowanie sianokiszonki jako głównego pokarmu dla zwierząt hodowlanych jest doskonałym rozwiązaniem, co potwierdza również popularność tego typu paszy wśród rolników w Polsce, ale także w innych krajach na całym świecie.