Aby firma była w stanie na co dzień sprawnie funkcjonować, konieczne jest wykorzystywanie maszyn, które znacznie przyspieszają procesy obróbki materiałów oraz odpadów. W przypadku tych ostatnich przydatna jest tzw. belownica z prasą zgniatającą. Dzięki jej użyciu utylizacja odpadów powstających jako efekt uboczny codziennej działalności staje się wyraźnie prostsza.
Belownica – co to takiego?
Belownica to urządzenie, które można spotkać w takich miejscach jak na przykład hale magazynowe, zakłady przemysłowe czy firmy zajmujące się produkcją wyrobów. Jest to taki mechanizm, który pozwala na zgniecenie dużych ilości odpadów. Dlaczego się to robi?
Powody są różne, ale zwraca się uwagę przede wszystkim na takie korzyści jak oszczędność miejsca. Przetworzone przez belownicę odpady mają znacząco mniejszą objętość, co sprawia, że ich przechowywanie nie jest już tak problematyczne. Zaoszczędzone w ten sposób miejsce przedsiębiorca może wykorzystać na przykład jako miejsce składowania towarów handlowych, narzędzi czy pojazdów magazynowych.
Jakie są rodzaje belownic?
Według jednego z podziałów wyróżnia się następujące rodzaje belownic:
- pionowe – w tym przypadku otwór, do którego należy wrzucić odpady, znajduje się w części bocznej maszyny, a tłok zgniatający pracuje od góry do dołu,
- poziome (czasem określane również jako kanałowe) – ten typ aparatury cechuje się przede wszystkim większymi rozmiarami, co może być pewną wadą (jest tak szczególnie w przypadku mniejszych hal magazynowych czy firm zajmujących się produkcją). Z drugiej jednak strony tego typu maszyny mają większą skuteczność podczas pracy.
Dlaczego belownica jest ważna w firmie?
Liczne korzyści sprawiają, że wielu przedsiębiorców z różnych branż decyduje się na profesjonalne belownice. Przede wszystkim atutem związanym z działaniem tej maszyny jest fakt, że z jej pomocą można obrobić tak różnorodne materiały jak na przykład:
- papierowe opakowania i makulatura,
- pudełka kartonowe,
- folie,
- butelki plastikowe,
- gąbki,
- elementy wykonane z metalu oraz aluminium (w tym na przykład puszki aluminiowe),
- złom RTV,
- oraz wiele innych, w tym na przykład kubeczki itp.
Co ważne, warto pamiętać o kolejnej zalecie omawianego rozwiązania. W celu wykonania tego zadania nie trzeba ponosić wielkiego wysiłku oraz czasu. Wystarczy wówczas podjąć takie działania jak:
- umieszczenie odpadów specjalnie do tego przeznaczonym miejscu,
- zamknięcie pokrywy,
- uruchomienie maszyny za pomocą kilku przycisków.
To wszystko. Po kilku sekundach odpady powinny zostać zgniecione, co znacznie zmniejszy ich objętość, a tym samym ułatwi transport, przechowywanie na hali magazynowej itp.
Oszczędność czasu sprawia, że nie trzeba angażować pracowników na długi czas do wykonywania tak monotonnego zadania, jakim bez wątpienia jest zgniatanie i porządkowanie odpadów. Wręcz przeciwnie; ponieważ całość jest wykonywana w krótszym czasie, można zlecić kadrze wykonywanie innych, bardziej rozwojowych i cennych dla firmy zadań.
Czym kierować się podczas wyboru belownicy do firmy?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż różne mogą być potrzeby danej firmy, rodzaje odpadów powstających w toku codziennej działalności firmy itp. Generalnie jednak warto zwrócić uwagę na takie parametry jak na przykład:
- siła nacisku – jest to jeden z bardziej istotnych kryteriów, które warto sprawdzić jeszcze przed zakupem urządzenia,
- rozmiary – jeszcze przed zakupem urządzenia należy upewnić się, czy pozwalają na to rozmiary hali firmowej,
- nacisk – zaleca się, by było co najmniej cztery-pięć ton,
- masa – ważne, by było to nie mniej niż 1,0 kW.
Belownica do zgniatania odpadów. Podsumowanie
Belownica to czasem niedoceniane, ale w gruncie rzeczy bardzo ważne urządzenie. Pozwala ono na szybką obróbkę materiałów, dzięki czemu kierownictwo w firmie nie musi martwić się o takie kwestie jak na przykład przechowywanie odpadów.
W pewnym sensie belownice mogą być traktowane jako cenna inwestycja w rozwój organizacji. Taki stan rzeczy wynika stąd, iż wykorzystanie tego urządzenia pozwala na oszczędność czasu pracowników (mogą oni dzięki pracy belownicy skupić się na wykonywaniu bardziej kreatywnych zadań) oraz miejsca w firmie (ponieważ zalegające odpady nie zajmują już tak wiele miejsca, można wykorzystać zaoszczędzoną przestrzeń w innych celach).