Czym jest tarcica budowlana?

Z roku na rok obserwujemy powstawanie coraz to nowych technologii. Ten rozwój obejmuje wiele rodzajów przemysłu. Przekłada się również na budownictwo. Powstają nowe rozwiązania, które ułatwiają pracę. Materiały budowlane stają się łatwiejsze w użyciu. Okna i drzwi są coraz bardziej szczelne, mamy do czynienia z nowymi rodzajami ociepleń czy warstw termoizolacyjnych.

W tym nieustannym postępie nadal ważne miejsce zajmuje drewno a właściwie tarcica budowlana. Charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, dlatego jej popularność nie maleje. Warto, więc poznać jej rodzaje i sposoby wykorzystania w budownictwie.

Solidny dach

Tarcica budowlana wykorzystywana jest przede wszystkim do konstrukcji dachów. Niezwykle ważne są, więc więźby dachowe wykonywane najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Oprócz standardowych wymiarów możemy oczywiście zamawiać dowolne wymiary. Elementy wchodzące w skład konstrukcji dachowych to między innymi krokwie, legary, belki i słupy. Więźby dzielą się na dwie kategorie, krokwiowe lub jętkowe. Ten drugi rodzaj jest niezwykle popularny z uwagi na prostotę wykonania i niewielką ilość ograniczeń.

Kolejna kategoria to łaty i kontr łaty. Są bardzo ważne w procesie wznoszenia dachu. Odpowiadają za łączenie elementów konstrukcji pod późniejsze położenie dachówki czy blachy. Podobnie jak więźby, łaty wykonywane są z drewna świerkowego lub sosnowego. Ich grubość wynosi od 25mm do 40mm. Szerokość łaty czy kontr łaty wacha się w przedziale 50-60mm. Stosuje się je w przypadku dachów spadkowych.

Kolejne rodzaje

Podczas pokrywania budynku dachem konieczna jest konstrukcja, która będzie przenosiła jego ciężar na ściany budynku. Do tego właśnie służą krawędziaki zwane też murłatami. Do ich wykonania stosuje się drewno świerkowe i sosnowe. W tym przypadku również mamy możliwość zamówienia niestandardowych wymiarów.

praca-w-tartaku

Ostatni rodzaj to tarcica szalunkowa. Jej grubość to najczęściej 25-32mm. Służy do wykonywania szalunków do wylewania fundamentów. Znajduje też zastosowanie przy wykonywaniu stropów. Są to podstawowe rodzaje tarcicy wykorzystywanej w budownictwie. Może też oczywiście znaleźć swoje miejsce w wystroju wnętrz. Na przykład do pokrywania podłóg. Używa się wtedy litej deski z gatunków szlachetnych takich jak dąb czy orzech. Występują też okna drewniane, które można również zaliczyć do tarcicy budowlanej, podobnie jak drzwi.

Nieprzemijająca popularność

Drewno jest nadal powszechnie stosowane. W budownictwie spełnia bardzo ważną rolę. Wykorzystywane jest najczęściej do budowy solidnych dachów. Taka tarcica wykonana jest najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Dachy czy szalunki to nie jedyne obszary gdzie używa się drewna. Tarcica to również elementy dekoracyjne jak chociażby podłogi ze szlachetnych odmian. Jak widać zastosowanie drewna jest nadal duże w przypadku branży budowlanej.