Co to są adiuwanty i dlaczego warto je stosować?

Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje słońca, wody, odpowiednich warunków atmosferycznych, a także różnych pomocy chemicznych. Środki wspomagające, do których należą adiuwanty, są niezwykle ważne w procesie rozwoju całej uprawy. Czym są adiuwanty i dlaczego powinno się je stosować? A także jaki adiuwant polecamy szczególnie?

Adiuwanty – co to jest?

Zastosowanie środków chwastobójczych i ich skuteczność są uzależnione od wielu czynników pobocznych, które mogą osłabić rośliny. W celu ich wzmocnienia stosuje się adiuwanty, których celem jest zwiększenie odporności rośliny. Adiuwanty to wspomagacze, które poprawiają skuteczność biologiczną środków ochrony roślin.

Neutralizacja nieprzewidzianych czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na procesy herbicydowe jest możliwa dzięki substancjom wspomagającym. Można więc śmiało powiedzieć, że dzięki prawidłowo dobranym adiuwantom, kuracja jest skuteczniejsza. Użycie tych środków często wpływa na wynik procesu i wydajność uprawy.

rolnictwo

Rodzaje adiuwantów

Wyróżnia się dwa rodzaje adiuwantów. Pierwsze z nich to adiuwanty modyfikujące, które wpływają na stan wody. Druga grupa to adiuwanty, które odpowiadają za ułatwienie przenikania substancji do tkanki roślin. Dzięki nim środek chemiczny jest lepiej wchłaniany przez roślinę. Inna klasyfikacja adiuwantów uwzględnia związki mineralne oraz emulsje olejowe.

Na szczególną uwagę zasługuje nowość na polskim rynku, jaką jest Adiuwant Silver na bazie srebra koloidalnego z dodatkiem laurylosiarczanu sodu. Taka mieszanka zapewnia kompatybilność różnych składników mieszaniny, a także stabilizuje srebro koloidalne w cieszy. Adiuwant Silver sprawdzi się do stosowania z większością fungicydów, insektycydów, herbicydów, ale także z nawozami dolistnymi. Szerokie spektrum działania sprawia, że adiuwant ze srebrem jest idealny do zabiegów ochrony roślin, ale także do przedsiewnego zaprawiania nasion i bulw. Co ważne, Adiuwant Silver jest bezpieczny dla roślin, zwierząt,środowiska i ludzi.

Zalety stosowania adiuwantów

Stosowanie adiuwantów ma wielu zwolenników, ponieważ ich stosowanie zapewnia powodzenie plonów i zabiegów, bez względu np. na warunki atmosferyczne. Adiuwanty, zwłaszcza Adiuwant Silver, zwiększają gwarancję skuteczności i pozwalają na 100% wykorzystania nawozów. Co ważne dla każdego posiadacza uprawy, adiuwanty dzięki zwiększeniu efektywności plonów, umożliwiają ograniczenie kosztów przeznaczanych na regularne opryski roślin.

Adiuwanty zwiększają skuteczność stosowania środków ochrony roślin, ponieważ wzmacniają działanie środka chwastobójczego. Ponadto przyspieszają jego działanie, oraniczają parowanie i zapobiegają spłukiwaniu preparatu nawet podczas ulewy.

Wybór dobrego adiuwantu, które będzie pasował do danej uprawy jest niezwykle ważny. Innowacyjne rozwiązania, takie jak adiuwant ze srebra koloidalnego do kukurydzy, zboża, rzepaku i ziemniaków przyczynia się do lepszego przenikania substancji aktywnych. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby dobrać odpowiednią ilość preparatu. Dzięki temu można zachować obfite i zdrowe plony, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo środowiska naturalnego i powodzenie przyszłych plantacji.

Wybór adiuwantu należy dostosować do konkretnej uprawy. Tylko wtedy działanie adiuwantu będzie zapewniało wsparcie rośliny i wspomaganie działania środków ochrony roślin. Roślina nie jest w stanie sama zmniejszyć napięcia powierzchniowego roztworu i utrzymać go na powierzchni liści, dlatego zastosowanie adiuwantów na wielu uprawach jest niemal koniecznością. Rozsądne stosowanie adiuwantu wysokiej jakości jest jednak bezpieczne.