Anteny oraz ich rodzaje

Anteną nazywamy urządzenie, dzięki któremu fale elektromagnetyczne przekształcane są w sygnały elektryczne. Proces ten działa również w drugą stronę. Anteny umożliwiają prawidłowe działanie każdego systemu radiokomunikacji. Najważniejsze cechy anten to przede wszystkim polaryzacja fali, promieniowanie, uzyskane profity energetyczne oraz impedancja (natężenie prądu oraz napięcie i ich zależności). Anteny dzieli się według różnych kryteriów. Pierwszym z nich, jest podział ze względu na polaryzację fal. W tym przypadku, anteny dzielą się na:

  • Liniowe – poziome, pionowe oraz nachylone pod właściwym kątem,
  • Kołową (eliptyczną) – prawo lub lewoskrętną

Anteny dzielone są również ze względu na swoją kierunkowość. Możemy wyróżnić trzy typy takich anten:

  • Dookolne – ten typ anten jest głównie wykorzystywany przy urządzeniach mobilnych. Fale takiej anteny rozchodzą się w sposób jednostajny w każdym kierunku.
  • Kierunkowe – jak sama nazwa wskazuje, antena taka skierowana jest w jednym, wyszczególnionym kierunku.
  • Izotropowe – ten typ anteny emituje sygnały w każdym kierunku bez strat.

Istnieje wiele innych podziałów anten – jednak najbardziej istotne jest to, przy jakich typach urządzeń są one wykorzystywane.

Jak wybrać dobrą antenę ze sklepu

Wybierając antenę telewizyjną, internetową czy komunikacyjną, musimy mieć odpowiednie łącze  z nadajnikiem, zwłaszcza gdy znajduje się on dość daleko naszego miejsca zamieszkania. Należy zwrócić uwagę na zysk – czyli na to, jak bardzo skuteczna jest wybrana przez nas antena. Wszelkie kryteria, według których wybierane są anteny telewizyjne, radiowe i inne, pozwalają na właściwe dopasowanie urządzenia do danych miejsc. Warto pamiętać, która antena sprawdzi się w odbieraniu sygnałów niwelując tym samym zakłócenia, jaki typ anten będzie najlepszy oraz które anteny pozwolą na odbieranie sygnałów z jednego nadajnika. Co do wyboru – warto dowiedzieć się, które typy anten będą dość proste do zamontowania. Nie można zapomnieć o dokładnym zabezpieczeniu anteny w przypadku, gdy jest ona umieszczana na zewnątrz – szczególnie na dachu. Dodatkowo, przy wyborze anten każdego rodzaju, musimy wziąć pod uwagę fakt, z jakich materiałów wykonywane są anteny. Nie każda antena umieszczana jest w naszych domach, przez co często może być ona narażona na działanie atmosferyczne.sklep z antenami

Podstawowe rodzaje anten

Anteny telewizyjne na przykład, dobierane są ze względu na zakres działania. Istotna jest odległość, na jaką działa konkretny typ anteny. Możemy zakupić anteny siatkowe, pokojowe czy kierunkowe. Dość często wybierane są anteny siatkowe, biorąc pod uwagę ich właściwości. Przede wszystkim, anteny siatkowe posiadaj mocne wzmacniacze, które niwelują zakłócenia i w sposób znaczny wzmacniają sygnał anteny. Innym typem skutecznej anteny telewizyjnej, jest antena kierunkowa, którą należy skierować w kierunku nadajnika.
Radiowe
anteny dzielą się przede wszystkim ze względu na umiejscowienie. Niektóre typy anten są przeznaczone do montażu w pomieszczeniach (anteny wewnętrzne) oraz poza naszym Obecnie, oba typy cieszą się dość dużą popularnością. Anteny radiowe muszą ‘’załapać się’’ na odpowiedni typ częstotliwości, który najczęściej wynosi od 65 MHz, do 108 MHz.
Internetowe
anteny natomiast przeznaczane są typowo do konkretnych miejsc, łączy i urządzeń. Antena internetowa umożliwia działanie na częstotliwości sięgającej od 800 MHz, nawet do 2500 MHz. Anteny kierunkowe, szerokopasmowe i inne, poprawiają zasięg oraz umożliwiają łączenie się ze wszystkimi nadajnikami.
Komunikacyjne
anteny służą do codziennych funkcji, takich jak łączenie się z systemem, który pozwala nam np. na otwieranie bramy. Anteny komunikacyjne mogą być wykorzystywane w trudniejszych warunkach.